en mits aan de meting de eischen gesteld zijn, die ik zoo straks opnoemde, acht ik dit in geen enkel opzicht een bezwaar. Om zooveel mogelijk de bewijskracht van het veldwerk te verhoogen is het voorschrift geweest bij de hermeting Dieren, alle cijfers, die betrekking hebben op aanmeting van scheidingen, onmiddellijk in O. I. inkt op het veldwerk aan te teekenen. Vanzelf sprekend is, dat men bij de meting steeds het proces verbaal raadpleegt en niet alleen op zijn geheugen vertrouwt. Men moet weten, dat wanneer een punt wordt opgemeten, dit ook werkelijk een punt van de scheiding is. Aan sommige der opgemaakte processen-verbaal is het duidelijk te zien, dat zij veel dienst hebben gedaan, maar dit is niet te ondervangen. Daarom ook is voor die stukken een zeer sterke papiersoort gebruikt en er zijn exemplaren bij, waarbij dit volstrekt niet overbodig bleek te zijn. Is de grens van een perceel op het terrein verloren geraakt, dan is die gemakkelijk weder uit te zetten met behulp van de cijfers van het veldwerk. Neem ik als meest eenvoudige voor beeld weer dezelde teekening als straks. De grenssteenen en punten hierop aangegeven als grenspunt zijn verdwenen, door welke oorzaak dan ook en de eigenaren zijn er op gesteld, hunne grens weder nauwkeurig op het terrein bepaald te hebben. Wanneer de vaste punten (de kadpunten) zijn blijven bestaan, dan is die uitzetting zeer eenvoudig. Men zet weer dezelfde lijnen uit, die bij de opmeting zijn gebruikt, bepaalt door meting het cijfer, dat het voetpunt van de loodlijn in de lijn aangeeft en richt dan een loodlijn op, zet daarop de aangegeven lengte af en het ie der gevraagde punten is bepaald. Ook hierbij dient men controle te gebruiken, om zeker te zijn, dat geen fouten worden begaan en zoo mogelijk zijn dezelfde contrólelijnen als bij de oorspronkelijke meting de beste. Zoo gaat men verder tot alle punten zijn uit gezet. Om die uitzetting gemakkelijk te maken en tevens als grondslag van de bijhouding is het aantal vaste punten in Dieren zoo groot genomen, dat de meeste scheidingen direct konden worden opgenomen ten opzichte van de verbindingslijnen dier punten en zeer weinig gewone meetlijnen zijn daarvoor gebruikt. Mooie en gewaagde constructies van meetlijnen combinaties, zijn zorgvuldig vermeden en de meting is steeds zoo sober mogelijk geweest 122

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 130