als bij de reeds vroeger bestaande is geschied. Er zijn nog genoeg verschillende methoden van meting en ook verschillende wijzen voor het bepalen van grenzen, maar dit is wel de meest een voudige en ik heb deze voorbeelden juist genomen, daar bij de hermeting van Dieren steeds getracht is de meest eenvoudige en doeltreffende werkwijze te volgen. Samenvattende, wat ik juist heb gezegd, kom ik tot deze conclusie De uitzetting der vroeger opgemeten en de bijhouding der nieuwe grenzen kan steeds geschieden met onverzwakte nauw keurigheid. Zooals men heeft kunnen opmerken wordt bij de uitzetting van grenzen en de bijhouding alleen gebruik gemaakt van de gemeten en berekende cijfers. Dientengevolge zijn wij, en dit is een groot voordeel, onafhankelijk van de schaal der kaart. Voor ons is de kaart slechts eene grafische voorstelling van het terrein en van de ligging der vaste punten daarop. Zij is niet bestemd om te worden gebruikt bij grensaanwijzingen, alleen om een voorstelling te geven van de resultaten der meting en mitsdien is de schaal, waarop zij is vervaardigd, bijzaak. In het algemeen zal men die schaal nemen, die het meest voldoet om de indeeling van het terrein goed te doen uitkomen, maar is zij op schaal i a 500 of 1 a 5000, dit doet niets ter zake; op de nauwkeurigheid der grensaanwijzingen is zij zonder in vloed. Zooals ik reeds heb vermeld zijn bij het meten te velde de cijfers direct in O. I. inkt op het veldwerk aangeteekend, in af wijking met de tot nu toe in Nederland gevolgde werkwijze, waarbij veelal potlood werd gebruikt. Het voordeel van deze werkwijze is in de eerste plaats de meerdere bewijskracht. (Art. 1925 B. W. zegt: De kracht van een schriftelijk bewijs is in de oorspronkelijke akte gelegen) en bij het maken der kopieën van de potloodaanteekeningen kunnen licht abuizen worden gemaakt, die niet gezien worden, terwijl verder deze veldwerken dadelijk geschikt zijn om te worden gereproduceerd. Reproductie der veldwerken is beslist noodig niet om te vol doen aan de betreffende voorschriften, maar omdat het veldwerk (het voornaamste stuk voor later) vaak moet worden geraadpleegd 125

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 133