en daar die raadpleging ook veel buiten moet geschieden, zou dit stuk spoedig versleten zijn. Kopieën langs mechanischen weg vervaardigd door lichtdruk zijn uitstekend om het origineel te vervangen en daarom zal het gewenscht zijn, na de meting het origineel op het bureau te laten en voor grensaanwijzing of nametingen en bijhouding alleen de kopieën te gebruiken. Het voordeel van lichtdruk is, dat de kopieën niet gecollationneerd behoeven te worden, zoodat een tijdroovende arbeid wordt vermeden. Zijn alle veldwerkzaamheden afgeloopen en is mitsdien het veldwerk geheel in orde dan komt aan de beurt het kaarteeren (in kaart brengen) van het gemetene. Daarvoor worden met behulp van den coördinatograaf bladen aangelegd op de schaal die men verlangt. Op die bladen worden tegelijk met de snijpunten der ruitlijnen gebracht de punten waar van de coördinaten reeds berekend waren, de «kadpunten» en van deze uitgaande brengt men het geheele terrein in kaart. Voor ons doel is hoofdzaak de eigendomsgrenzen en de technische grondslag (de kadpunten en de voor bijhouding bestemde aan gemeten vaste punten, hoeken van huizen enz.) Alleen deze komen op het te kaarteeren plan (het bijbladvoor, de eigendoms grenzen in dunne zwarte lijnen, de kadpunten met een cirkeltje aangegeven en hoeken van huizen, zoover die bestemd zijn voor bijhouding, met roode lijntjes. Die hoofdzaken moeten natuurlijk uiterst nauwkeurig in kaart worden gebracht en daarvoor is het noodig, dat ook alle .gemeten contrölecijfers worden nagegaan. Is dit bijblad in kaart gebracht, dan wordt daarvan gemaakt eene copie op zeer dun papier, eene calque. Op die calque worden de eigendomsgrenzen in dikke zwarte lijnen gebracht 0,3 a 0,4 m.M. dik, de cirkeltjes aangevende de plaats der kadpunten worden overgenomen en eveneens de hoeken van huizen, zoover die op het bijblad voorkomen, maar in dunne zwarte lijnen en gearceerd. Vervolgens worden op deze calque gebracht met behulp van het oude plan alle cultuurperceelen, zoover die nog bestaan en de platte grond der gebouwen. De nummers der perceelen van het bijblad worden overgenomen en ieder cultuurperceel ontvangt een letter. Mochten er wijzigingen zijn in de indeeling der cultuurperceelen, dan moeten die vooraf worden opgenomen en globaal ingemeten; voor kaarten, waarvan de schaal afwijkt 126

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 134