Zooals de Heer Boer reeds heeft vermeld, heeft de ervaring bewezen, dat de boekhouding volgens den kadastralen legger deugdelijk en doeltreffend is en daarom raken de aangebrachte wijzigingen ook meer den uiterlijken vorm dan het wezen der zaak. De kaarten zijn dan ook wat den inhoud betreft, in hoofdzaak gelijk aan de thans gebruikte registers, alleen wil ik nog even de voordeelen van het kaartsysteem doen uitkomen tegenover het tegenwoordige stelsel. Een van de voornaamste voordeelen is tijdwinst. In weinig tijd kan men kaarten sorteeren in verschillende volg orde en daardoor gaaf kopiewerk mogelijk maken, waar anders uit registers, plans, veldwerken, de gegevens uit allerlei deelen, bladzijden en portefeuilles bijeen moeten worden gezocht. Als voorbeeld neem ik de leggerkaart, die gediend heeft bij de tijdelijke boekhouding als oude stand en waarop de oude eigendomsperceelen zijn aangegeven. Deze kan gesorteerd worden in de volgorde: i°. der artikels van den ouden of nieuwen legger; 2°. der eigendomsperceelen op het terrein (in deze volgorde waren zij oorspronkelijk gerangschikt); 3°. der nieuwe sectien en nummers (dit is de volgorde der perceelkaarten (schattingskaarten) en van het reg 69". 40. In alphabetische volgorde der namen. Naar gelang der sorteering kunnen die kaarten gemakkelijk worden aangevuld met de n°s van het veldwerk en van het P. V. of met de nieuwe sectieletters en perceelnummers en ten slotte krijgt men het opmaken der 3 serieën kaarten der nieuwe boekhouding als gaaf kopiewerk; een tweede voordeel is een gemakkelijk overzicht. Verspreide vervolgen komen hierbij niet voor, alles, wat op hetzelfde artikel of hetzelfde perceel betrekking heeft, is bij elkaar gevoegd. De vervallen kaarten worden uit de serie verwijderd en nieuwe worden tusschengevoegd, terwijl de belastingperceelen tot een eigendom behoorende steeds op dezelfde kaart bij elkaar blijven. Vernieuwing wegens onoverzichtelijkheid of ouderdom is dien tengevolge niet noodig. De omvang van het geheele archief is gering en het zoeken is gemakkelijk, daar de kaarten steeds in volgorde blijven staan; 128

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 136