het derde voordeel is, dat de bijhouding veel eenvoudiger eti gemakkelijker is dan in onhandige registers; de geheele legger is in eene lade bijeen, men heeft slechts de betreffende kaarten uit te nemen en bij te werken en in plaats van verschillende zware leggerdeelen heeft men slechts de enkele kaarten noodig. Het nadeel dat bij het kaartsysteem zich kan voordoen, nl. het verdwalen van eene kaart, wordt ondervangen door het zakboekje, dat tevens dient ter controle bij de overboekingen en als leiddraad bij de schattingen. In hoofdzaak heb ik hiermede de inrichting van het nieuwe kadaster verklaard en ik hoop, dat men bij nadere kennismaking overtuigd zal zijn, dat deze inrichting ons eindelijk zal brengen, wat de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde reeds zoolang heeft gepropageerd: «.een goed en deugdelijk kadaster-». A. N. Hamelberg. III. De beteekenis der uitkomsten van de proef- Voor de leden onzer vereeniging behoef ik de geschiedenis van haar streven naar een bewijskrachtig kadaster niet in her innering te brengen. Voor de aanwezige belangstellenden zal ik de feiten in een kort relaas samenvatten. Het is reeds meer dan 30 jaren geleden, dat de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde het beginsel van een bewijs krachtig kadaster omhelsde. In 1893 vereenigde zich ook de Nederlandsche Juristen-Ver- eeniging met dit beginsel. In 1900 behaalden de voorstanders in de vergadering der Notarieele Vereeniging te Amsterdam, na uitvoerige beraadslaging, door schriftelijke praeadviezen voorbereid, eene schitterende overwinning. Enkele jaren daarna werd gevolg gegeven aan den aandrang van het Kamerlid Mr. Treub, om eene Staatscommissie in te stellen ter behandeling o. a. van dit onderwerp. 129 HERMETING VOOR HET TOEKOMSTIG KADASTER.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 137