13° Deze in 1906 ingestelde commissie ontwierp eene wet op de grensregeling, waarin de beginselen van een bewijskrachtig kadaster tot hun recht komen. Nog vóór het Verslag dier commissie verschenen was, verzocht en verkreeg ik, in December 1915, van den Minister van Finan ciën, alweer Mr. Ireub, de opdracht, om door vernieuwing van het kadaster der kadastrale gemeente Dieren eene proef te nemen met de volgende drieledige strekking: i°. De ontworpen wet op de grensregeling te toetsen aan de praktijk. 2°. Het kadaster zoodanig in te richten, dat aan de behoeften van het publiek en van den fiscus wordt voldaan, zonder met elkaar in botsing te komen, door een zoogenaamd gecombineerd eigendo7ns- en belasting kadaster. 3°. Eene belangrijke bezuiniging na te streven op de kosten van hermeting van gemeenten. De werkzaamheden ter voldoening aan die opdracht, in Januari 1916 aangevangen en loopende over eene oppervlakte van ruim 5000 hectaren met ruim 4200 perceelen, zijn thans zoover ge vorderd, dat de resultaten kunnen worden overzien De Heer van Riessen heeft U heden ochtend mededeeling gedaan van de ondervinding, verkregen met de toepassing van het wetsontwerp op de grensregeling. Hij heeft U de verkregen resultaten voor oogen gevoerd; hij heeft getuigd van de buiten gewone belangstelling en algemeene medewerking van belang hebbenden, van de veelvuldige afwijking tusschen schijnbare en werkelijke grenzen van eigendom, van de overal sluimerende geschillen over die grenzen, welke schier alle werden opgelost, niet in de laatste plaats tengevolge van het tactisch optreden der landmeters en het vertrouwen dat zij door hunne onpartijdigheid verwierven. De tegenstanders van een bewijskrachtig kadaster vreezen van eene grensregeling de oprakeling van allerlei grensgeschillen en het ontstaan van talrijke processen. Welnu, grensgeschillen zijn opgerakeld bij de vleet, doch geen enkele gaf aanleiding tot een proces, algemeen was de dankbaarheid van belanghebbenden voor de beslechting in der minne. Bleek de wet naar hare beginselen te voorzien in eene behoefte, ook de regelen voor uitvoering bleken zeer goed te voldoen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 138