De ervaring heeft thans geleerd, dat de ontworpen wet schier zonder wijziging voor invoering vatlaar is. Ik mag thans wel verklappen, dat we de samenstelling van het ontwerp in de eerste plaats danken aan Prof. Mr. Molengraaff lid der bedoelde Staatscommissie. De Heer Hamelberg heeft U verder ingewijd in de technische uitvoering en den administratieven opbouw van het nieuwe kadaster. Daaruit zal U duidelijk zijn geworden dat de meting, in aan sluiting aan de uiterst nauwkeurige Rijksdriehoeksmeting, is uit gevoerd met afdoende contröJe ter vermijding van fouten; dat een technische grondslag is gelegd door een dicht net van vaste punten, onafhankelijk van bestaande afscheidingen en grens- teekens; dat dientengevolge eene bijhouding met onverzwakte nauw keurigheid en eene uitzetting van verloren of verplaatste grenzen met in practischen zin gesproken absolute nauwkenrigheid steeds mogelijk zal blijven. Op den grondslag dier heden ochtend gegeven toelichtingen kan ik thans voortbouwen voor de behandeling der vraag, welke de beteekenis zal zijn van de proefhermeting van Dieren voor het kadaster der toekomst. Ter beantwoording dezer vraag zal ik de bestaande inrichting van het kadaster toetsen aan de verschillende behoeften, waaraan die instelling thans en in de toekomst moet voldoen. Het kadaster heeft - in 't algemeen gesproken geen doel in zich zelf, het is slechts het middel ter bereiking van in hoofd zaak drie doeleinden. Het moet n.l. dienen: i°. als grondslag voor de boekhouding op den eigendom en de hypotheken, 2°. ter bevordering eener gelijkmatige heffing der grondbelasting, 3°. als middel om de onzekerheid bij de begrenzing der eigen dommen te vervangen door zekerheid, de twisten en het weder zijds wantrouwen der buren te doen plaats maken voor vrede en goede verstandhouding. Boekhouding op den eigendom en de hypotheken. Toen het kadaster, in het tweede en derde decennium der vorige eeuw opgemaakt, ten behoeve van een meer regelmatigen i3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 139