13 getiteld: «Studiën über rationelle Vermessungen im Ge- biete der höheren Geodasie». In dit werk van Helmert wordt voor de eerste maal de Oeconomie der geodetische metingen naar voren gebracht; de meest doelmatige .verdeeling van den meetarbeid bij puntbepalingen, de voordeeligste groe peering der punten bij een omvangrijk driehoeksnet, de gunstigste vorm bij Basisnetten, etc. worden hier nader behandeld en onder zocht op welke wijze de gewenschte graad van nauwkeurigheid kan worden bereikt met opoffering van zoo weinig mogelijk arbeid. Van i Februari 1869 tot het einde van Augustus 1870 was Helmert daarna als Observator werkzaam aan de Sterren wacht te Hamburg. Hier werd hij door Director Rümker belast met de onderlinge plaatsbepaling der componenten van den Sterrenhoop in het Schild van Sobiesky en ook bij dezen astronomischen arbeid verloochende zich zijne voorliefde voor de strenge methoden der geodetische wetenschap niet. Weggedoken in den zachten schemerschijn van den Oostelijken melkweg-dubbeltak, parelt voor het gewapende oog, in het sterren- schild tusschen Antinous en den Slangendrager door Hevelius in 1660 gewijd aan de nagedachtenis van den Poolschen held, de merkwaardige sterrenhoop, welke reeds in 1681 door Kirch werd ontdekt. De middellijn van dezen sterrenhoop gelegen op i8h 44m, Asc. Reet. en 6° 25' Zuider Declinatie (1870) bedraagt ongeveer 10 a 12 minuten; de ongeveer in het centrum staande hoofdster is van de 8e a 9e grootte, de daaromheen liggende sterren, waarvan een 200-tal door Helmert werden bepaald, zijn allen slechts van de ioe a 12e grootte. De opneming had plaats met het Repsold'sche Aequatoreaal der Sterrenwacht in de tijdperken van 1 Juli tot 6 November 1869 en van 28 Mei tot 27 Augustus 1870. De brandpuntsafstand van het objectief van dit Aequatoreaal bedraagt 3,1 M., de opening 0,255 M.; naar mate van dé omstandigheden werden oculairen gebruikt met vergrootingen van 280-700 maal. Om vaste punten voor de inmeting der overige sterren te verkrijgen, vormde Helmert eerst uit een 15-tal vrij regelmatig over den hoop verdeelde sterren een hoofd net, dat in zijn geheel volgens de methode der kleinste kwadraten werd berekend en vereffend (589 foutvergelijkingen, no onbekenden, betreffende deze 15 punten); de overige 185 door hem bepaalde sterren van den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 13