omslag der grondbelasting, reeds grootendeels voltooid was, dus in een tijd toen aan de grondslagen dier instelling niets meer te veranderen viel, rees de vraag, of zij ook kon dienen als basis voor de boekhouding op den eigendom, de hypotheken en andere zakelijke rechten. In Frankrijk werd die vraag ontkennend beantwoord. De motieven daarvoor vindt men in een advies vau het Parijsche Hof van Cassatie. Dit wees er op dat het cultuurperceel grondslag was voor de kadastrale opneming, dat die opneming heeft plaats gehad zonder geregelde medewerking van belanghebbenden, vluchtig werd uitgevoerd, voldoende voor den omslag der grond belasting doch onvoldoende om er de boekhouding van den eigen dom en der hypotheken op te doen rusten. In ons land, waar het kadaster naar het Fransche model is opgemaakt, en de rechtsbeginselen betrekkelijk onroerend goed aan den Code Napoléon zijn ontleend, heeft men het er op ge waagd, het huwelijk tusschen de hypotheken en het kadaster tot stand te brengen. Het eerste gevolg hiervan is geweest dat werd overgegaan tot eene geregelde bijhouding van het kadaster, terwijl in Frankrijk het kadastrale plan niet werd bijgehouden en de legger slechts een hulpmiddel werd voor de bijhouding van den belastinggrondslag. Ook in andere opzichten kunnen wij ons zacht spiegelen aan Frankrijk. In Frankrijk bleef men zuchten onder een legio grensgeschillen en steeg het aantal grensprocessen tot duizenden per jaar; hier te lande geraakte men in den zoeten waan, dat in het kadaster een bewijsmiddel voor de grenzen van den eigendom werd gevonden, wat preventief werkte tegen usurpatie. Terwijl men in Frankrijk bleef voortsukkelen met eene boek houding op naam der eigenaars, met al de onzekerheid die daaruit voortvloeit, vooral na herhaalde wijziging in de indeeling der eigendommen en dientengevolge het grondcrediet bleef kwijnen, werd hier te lande die onzekerheid sterk verminderd, door dien in het kadaster eene boekhouding op het perceel en een over zicht van de opvolgende indeelingen van den bodem wordt gevonden en begon het grondcrediet zich te ontwikkelen. Een halve eeuw geleden werd hier te lande door eene Staats commissie, ingesteld tot het beramen van maatregelen ter ver- 132

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 140