meerdering der rechtszekerheid van den grondeigendom en be vordering van het grondcrediet, overwogen of het verband tusschen hypotheken en kadaster moest worden bestendigd. Het advies luidde bevestigend blijkens het in 1870 verschenen Verslag, blz. 94, al sloot de Commissie de oogen niet voor de groote bezwaren, die vooral een gevolg zijn van de onophoudelijke veranderingen in de kadastrale kenmerken der cultuurperceelen ten behoeve der bijhouding van den belastinggrondslag, zonder dat eenige wijziging in den eigendom is gebracht. Doch de Staatscommissie tot herziening van het 2e boek van ons burgerlijk wetboek kwam, blijkens haar in 1899 verschenen verslag, tot de conclusie, dat het huwelijk tusschen hypotheken en kadaster behoorde te worden ontbonden. Hare motieven zijn in hoofdzaak dezelfde als die van het Pa- rijsche Hof van Cassatie, doch over de noodlottige economische gevolgen die de scheiding zou na zich slepen wordt met geen woord gerept. Het ontbrak der Commissie blijkbaar aan het besef dat wat in vroeger tijden geldige motieven konden schijnen tegen het sluiten van het huwelijk tusschen die instellingen, geheel ontoereikend kon zijn voor eene echtscheiding onder veranderde toestanden en nieuwe opvattingen. In de eerste helft der 19e eeuw toch gold nog algemeen het grondcrediet als een noodzakelijk kwaad, de toeneming der hy pothecaire schuld als een bedenkelijk verschijnsel, de verleiding gelegen in een gemakkelijke opneming van geld tegen lage rente als een maatschappelijk gevaar. Thans echter zijn de staathuishoudkundigen het er over eens, dat een gezond grondcrediet een machtige hefboom is voor de verhooging van de volkswelvaart, voor bevordering van intensieve cultuur, waaraan we thans voor onze benarde tijden kunnen toevoegenvoor de omzetting der cultuur ter productie van eerste levensbehoeften. Een ruim gebruik van het grondcrediet voor productieve doel einden, de vervanging van lichtzinnige geldleeners en onbekwame bebouwers door degelijke en bekwame ondernemers zijn algemeene maatschappelijke belangen. Het kapitaal moet bereikbaar zijn ook voor kleine eigenaars, die in de eerste plaats voor intensieve cultuur zijn aangewezen en aan wier credietbehoeften slechts kan worden voldaan door 133

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 141