beschikbaarstelling, zonder tijdverlies, van kleine bedragen tegen lage rente en geringe kosten, wisselend met de seizoenen. In het voorjaar hebben zij bedrijfskapitaal noodig voor aanschaffing van kunstmest, werktuigen, zaaizaad, vee, voor arbeidsloonen enz. in het najaar na verkoop van' den oogst kunnen zij aflossen. Die kleine eigenaars wenden zich thans tot het coöperatief crediet van boerenleenbanken. Het moest echter niet noodig zijn dat een eigenaar, die een voldoend zakelijk onderpand kan geven, zijn toevlucht moet nemen tot het persoonlijk crediet met wederzijdsche borgstellingen en de nadeelen, daaraan verbonden, in den koop moet nemen. Doch het is er verre van af, dat ons grondcrediet in staat zou zijn in dergelijke behoeften te voorzien en dit is een gevolg in de eerste plaats van de rechtsbeginselen, welke onze boekhouding op den grond beheerschen, doch in de tweede plaats, zij het in mindere mate, van de inrichting der boekhouding op den grond, zooals bleek uit de vergelijking met Frankrijk. De gebrekkige kadastrale grondslag dier boekhouding mag echter geenszins een voldoend motief geacht worden voor een stap achterwaarts zooals de Staatscommissie in 1899 voorstelde, een stap die een noodlottigen invloed zou hebben op het grond crediet en ons terug zou voeren naar het lagere peil, waarover de ontevredenheid in Frankrijk algemeen is. In dat land is men naijverig op de economische voordeelen door ons verkregen met de vereeniging van hypotheken en kadaster. Uit deze geschiedenis blijkt opnieuw, hoe verkeerd en zelfs hoe gevaarlijk het is, bij het ontwerpen eener hervorming van ons burgerlijk recht alleen af te gaan op adviezen van juristen, eminent op hun gebied, doch die juist daarom eenzijdig, meer rekening houden met strenge rechtsbeginselen dan met maat schappelijke behoeften. Doch even eenzijdig zou het zijn als wij te uitsluitend rekening houdend met de eischen der techniek, geen voldoende aandacht schonken aan de goed gemotiveerde bezwaren der juristen, waar de gelegenheid zich daartoe aanbiedt. En dit is het geval bij vernieuwing van het kadaster. Wij kunnen daarbij zorgen voor een zoodanigen grondslag voor de boekhouding op den grond, dat de aangevoerde bezwaren wegvallen door eene behoorlijke omschrijving van het object 134

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 142