der rechtshandelingen met onroerend goed, dat als eenheid voor de boeking dienst moet doen alzoo: i°. een kenmerk dat onveranderd blijft, zoolang de grenzen van het object niet veranderen; 2°. een juridische vaststelling der grenzen van het object; 3°. eene nauwkeurige bepaling der grootte ervan, opdat deze als maatstaf bij de bepaling van de verkoopwaarde kan dienen. Aan die eischen kan niet worden voldaan door het cultuur perceel, daarvoor is het eigendomsperceel aangewezen. Dit heeft grenzen, die juridisch vastgesteld kunnen worden, wijzigingen daarin kunnen geregeld worden bijgehouden, het kenmerk is blijvend, zoolang de grenzen van eigendom niet veranderen en de grootte van elk eigendomsperceel kan met nauwkeurigheid worden bepaald. De transporten en hypotheekakten hebben geen betrekking op cultuurperceelen doch op een of meer eigendomsperceelen. Hebben zij betrekking op een deel van een eigendomsperceel, dan kan dat deel wel eens samenvallen met een of meer geheele cultuur perceelen, doch dan is het gevaarlijk te onderstellen zooals thans geregeld geschiedt dat de kadastrale kenmerken dier perceelen voldoende zijn voor de aanduiding in de akte, wijl de grenzen der cultuurperceelen gedurende het tijdvak van misschien een eeuw kunnen gewijzigd zijn, zonder dat de administratie van het kadaster daarvan kennis kreeg. De invoering van het eigendömsperceel zal geen onmiddellijk effect hebben op ,de boekhouding der hypotheken. De invloed zal zich eerst doen gelden in de toekomst, als men overgaat tot hoog noodige vernieuwing der hypothecaire inschrijvingen. Dan kan de boekhouding zoodanig worden ingericht, dat met een oogopslag blijkt of een perceel onbezwaard is of welke inschrij vingen er op rusten. Worden bovendien de rechtsbeginselen die de beteekenis der boekhouding bepalen, in overeenstemming gebracht met de eco nomische eischen van onzen tijd, dan opent zich nog een veel verder verschiet. Dan komt de tijd, dat de boekhouding op den grond ons al de rechten, die op een eigendom rusten, doet kennen met absolute zekerheid en zonder langwijlig onderzoek en dan zal eene reusachtige ontwikkeling van het grondcrediet de cultuur tot de hoogste intensiteit opvoeren. 135

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 143