Grondbelasting. Naast de eischen (voor een goede inrichting der boekhouding op den eigendom hebben wij rekening te houden met de behoeften van den fiscus. Is de indeeling van den grond in eigendomsperceelen ook ge schikt voor diens belangen? Voor de heffing der grondbelasting zeer zeker, want deze ge schiedt niet per cultuurperceel doch per eigenaar, over al de eigendommen die hij in eene gemeente heeft. Voor de schatting echter is noodig eene splitsing van vele eigendomsperceelen in onderdeelen, in afzonderlijk geëxploiteerde gebouwde eigendommen of in cultuurperceelen, waarvan afzonder lijke schatting noodig of wenschelijk is. Men zou daartoe voor de grondbelasting eene afzonderlijke boekhouding kunnen inrichten van die onderdeelen, onafhankelijk van de boekhouding op den eigendom en de hypotheken. Men zou zelfs de plans voor de twee boekhoudingen afzonderlijk kunnen inrichten en bijhouden. Men had dan twee kadasters: een eigen- doms- en een fiskaalkadaster. In de opmaking zou dit niet veel meer moeite en kosten veroorzaken dan de opmaking van een enkelvoudig kadaster. Doch in de bijhouding zou daarna veel dubbel werk moeten verricht worden, De veranderingen toch in den eigendom van den grond: de wisseling van eigenaars door overdracht, erfopvolging, enz., en de wijzigingen in de indeeling der eigendomsperceelen moeten zoowel voor de zakelijke rechten als voor de grondbelasting worden bij gehouden. Doch de wijzigingen in de gebouwde eigendommen en in de cultuurperceelen behoeven alleen bijhouding ten behoeve der schatting. Om nu te komen tot eene combineering van het eigendoms- en het fiskale kadaster op zoodanige wijze, dat niet onnoodig dubbel werk wordt verricht en aan de behoeften van den fiscus zoowel als van het grondcrediet kan worden voldaan, is de volgende weg ingeslagen. Op de plans (behalve op het bijblad) is de onderverdeeling der eigendomsperceelen in gebouwde eigendommen en cultuurperceelen aangegeven, zooals U heden ochtend door den heer Hamelberg is duidelijk gemaakt. Van die onderverdeeling wordt eene afzonderlijke i3&

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 144