boekhouding opgemaakt en bijgehouden (perceelkaarten), waarin voor elk cultuurperceel de belastbare opbrengst is vermeld. Het totaal dier opbrengst voor elke eigendomsperceel passeert op zijn weg naar den verzamelingslegger en het kohier den kadastralen legger. Deze legger vormt het gezamenlijk overzicht, zoowel voor de boekhouding op den eigendom als die voor den fiscus, van alle eigendommen van denzelfden eigenaar in de gemeente. De bij houding van dien legger komt nu tegelijk aan beide boekhou dingen ten goede. De fiscus heeft dus alles wat hij kan wenschen, de boekhouding op den eigendom is verlost van de cultuurperceelen, welker kenmerken zelfs den legger niet meer bereiken. Op deze wijze is oplossing gegeven aan het vraagstuk: het eigendo7ns- en het belastingkadaster te vereenigen zonder verwarring te stichten. Het nieuwe kadaster voldoet in meer dan een opzicht beter aan de behoeften van den fiscus dan het -oude. Eene beperking in de vernommering (verlettering) van cultuur perceelen in het belang der hypothecaire boekhouding thans geëischt is overbodig geworden. Zelfs zou eene indeeling der eigendommen naar nieuwe fiscale, agronomische of andere be ginselen geen bezwaar opleveren. Het groote voordeel der nieuwe inrichting zal eerst worden op prijs gesteld, zoodra tot herziening vaa den belastinggrondslag wordt overgegaan, waartoe een wetsontwerp is ingediend. Dit schrijft schatting voor van de verkoopivaarde der eigendommen, onder raadpleging der koopprijzen van de laatste jaren. Deze koopprijzen betreffen in den regel één of meer eigendommen. Daarop is het nieuwe kadaster geheel berekend. De schatter vindt op het plan ieder eigendomsperceel, alsmede de cultuur perceelen die het bevat, afgebeeld, hij vindt in de perceelkaarten, die hij geordend in de volgorde, zooals zij op het terrein liggen in den zak kan meenemen, elk cultuurperceel omschreven en in een zakboekje eene verzameling van alle eigendomsperceelen van denzelfden eigenaar. Het bestaand kadaster kent geen indeeling naar eigendommen, noch op het plan, noch in den legger. Op het plan kan men niet zien, welke der naast elkaar gelegen perceelen aan denzelfden eigenaar behooren en in den legger staan de tot verschillende 137

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 145