138 eigendomsperceelen behoorende cultuurperceelen op de meest willekeurige wijze door elkaar. Gesteld dat in afwijking van het ingediende ontwerp weder eene herschatting naar de huurwaarde werd bevolen, dan zou ook daarvoor het nieuwe kadaster een beteren grondslag bieden dan het oude. Die huur wordt immers niet geheven van cultuur perceelen doch in den regel van één of meer eigendommen. De combinatie heeft niet alleen voor het belastingkadaster doch ook voor het eigendomskadaster onmiskenbare voordeelen. Door de indeeling in cultuurperceelen en vooral door de platte grond van gebouwen op de plans aan te duiden, wordt de verkenning in de meeste streken vergemakkelijkt. Ook hebben sommige eigenaars er meer of minder belang bij de indeeling van hunne eigendommen in cultuurperceelen en de grootte dier perceelen te kennen. Rechtszekerheid bij grenzen van eigendom. Het behoeft hier wel nauwelijks te worden herhaald, dat het oude kadaster niet is opgemaakt om tot bewijs te strekken omtrent de juiste grenzen der eigendommen en dat het daartoe ook ge heel ontoereikend is. Niettemin wordt in grensgeschillen voort durend de hulp en zoo mogelijk, de beslissing door den landmeter van het kadaster ingeroepen, wijl in den regel andere middelen ter bepaling der juiste grenzen, dan het kadaster biedt, ontbreken, en men algemeen in den waan verkeert, dat die middelen bij het kadaster worden gevonden. De eerste meest voor de hand liggende eisch, die men daarom aan een nieuw kadaster behoort te stellen, is een zoodanige be paling der grenzen van de eigendommen, dat de waan tot werke lijkheid wordt, doordat het ontbrekende bewijs wordt verkregen. Dit trachp de in 1906 ingestelde Staatscommissie te bereiken door de ontworpen wet op de grensregeling, welke bij de proef- hermeting van Dieren is toegepast. Aangezien verreweg de meeste eigenaars persoonlijk of bij ge machtigde aan de grensregeling hebben meegewerkt en die mee werking blijkt uit het proces-verbaal, daarvan opgemaakt, dat ter raadpleging van het publiek wordt neergelegd aan de bewaring der hypotheken en van het kadaster, zal in het vervolg, voor be slechting van geschillen over de grenzen, wel geregeld de hulp

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 146