van een landmeter van het kadaster worden ingeroepen, die over alle gegevens beschikt, om de uitzetting van grenzen met nauw keurigheid en zekerheid uit te voeren. Het nieuwe kadaster heeft ook in dit opzicht veel grooter waarde dan het oude en steekt zelfs gunstig af bij andere her meten gemeenten, waarbij niet door een proces-verbaal van grens regeling is vastgelegd, welke eigenaars hunne medewerking hebben verleend, of in hoeverre zij of hunne lasthebbers of vertegen woordigers tot medewerking bevoegd waren. Is hiermee nu «menschelijkerwijs gesproken», het volmaakte bereikt Heeft m. a. w. het kadaster van Dieren nu bewijskracht ver kregen, waardoor voor goed en voor alle tijden grensgeschillen worden voorkomen, de bijhouding van het kadaster is gewaar borgd, zonder dat verjaring of andere invloeden de nauwkeurig heid ervan verminderen? Of in nog andere woordenwelke zijn de juridische gevolgen der toepassing van een wetsontwerp op de grensregeling, zonder dat dit tot wet is verheven? Een theoreticus zou misschien dadelijk gereed zijn met zijn antwoord: een wetsontwerp bindt niemand en de toepassing ervan kan dus geenerlei rechtsgevolg hebben. Zoo eenvoudig staat de zaak echter niet. De processen-verbaal van grensregeling zijn opgemaakt door ambtenaren in de uitoefening hunner functiën. Het zijn dus authentieke stukken, welke de aanwijzing of vaststelling der grenzen door de verschenen eigenaars constateeren. Is bij een grens door beide belende eigenaars gelijke aanwijzing gedaan, dan constateert het proces-verbaal de overeenstemming of over eenkomst, die door ieder hunner tegen den ander kan worden ingeroepen, die hen beiden strekt tot bewijsmiddel. Aangezien die overeenstemming onder Dieren regel is geweest, bepalen de processen-verbaal de grenzen van de eigendommen in die ge meente, behoudens uitzonderingen. De processen-verbaal hechten zich aan de op het terrein aan wezige of aangebrachte grensscheidingen of grensteekens. Ver dwijnen deze, dan mist het proces-verbaal den feitelijken grondslag en kan het niet meer dienen om de grens te bepalen. De bewijs kracht van het proces-verbaal zal dus gaandeweg verminderen. •39

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 147