In verband en in overeenstemming met de grensbepaling volgens het proces-verbaal heeft de meting plaats gehad. Dezelfde teekens ter aanwijzing der grenzen als op het proces-verbaal komen voor op het veldwerk. De meting is geschied met zoodanige controle, dat vergissingen zich hebben verraden en zijn verbeterd. De eigenaars zijn gebonden aan het proces-verbaal, doch de meting is eene ambtelijke verrichting, waaraan zij niet hebben meegewerkt. Het wetsontwerp bepaalt evenwel, dat de uitkomsten der meting «-worden geacht de in het proces-verbaal opgenomen grensregeling juist weer te geven, behoudens bewijs van het tegendeel», (art. 6). Het gevolg zal zijn, dat de bewijskracht van het veldwerk toeneemt, naarmate die van het procesverbaal verloren gaat, doch dit gevolg blijft uit, als het ontwerp niet tot wet wordt verheven. Voor de tegenwoordige eigenaars zullen het proces-verbaal en de veldaanteekeningen van de meting bij een rechtsgeding wel den doorslag geven, althans voor zoover zij door medewerking aan het proces-verbaal gebonden zijn. Maar hoe zal het zijn met de opvolgende eigenaars? M. a. w. heeft het proces-verbaal, door de ambtelijke nederlegging aan de bewaring, zakelijke werking d. w. z. werking tegen derden ver krijgers erlangd? Men kan dit betwijfelen. Onze rechtsgeleerden zullen het ook over deze quaestie wel niet eens zijn. Reeds deze twijfel zet de bewijskracht van het proces-verbaal en daarmede van het veldwerk in de toekomst op losse schroeven. Doch al zou deze twijfel in voor de bewijskracht van het proces-verbaal gunstigen zin worden opgelost, toch blijven nog allerlei oorzaken van onzekerheid bestaan. In de eerste plaats de eenzijdige grensaanwijzingen. Deze kunnen tegen den niet verschenen belenden eigenaar niets be wijzen, tenzij de wet, volgens het ontwerp, tusschenbeide komt. In de tweede plaats zijn medeeigenaars in den onverdeelden eigendom niet gebonden door de aanwijzing van één hunner, zooals de processen-verbaal in overeenstemming met het wets ontwerp onderstellen. In de derde plaats zal een eigenaar zich tegen den eisch in een grensproces, om een verschoven grens te herstellen in over eenstemming met het proces-verbaal, kunnen verzetten met de 140

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 148