exceptie van verjaring, welk verzet het wetsontwerp alleen toelaat in den vorm van een tegeneisch, om de kadastrale bescheiden in overeenstemming te brengen met den door verjaring ingetreden toestand. De bewijskracht van de processen-verbaal en van het veldwerk zal gaandeweg verminderen en verzwakken, tot er ten slotte weinig van overblijft en de oude toestand van onzekerheid, van roof van grond, van argwaan en buurtwisten weer intreden. Er is slechts één redmiddel en dat is de onverwijlde invoering der ontworpen wet op de grensregeling, met terugwerkende kracht voor de kadastrale gemeente Dieren. Bezuiniging. De splitsing van het kadaster in een eigendoms- en belasting kadaster opent ook de mogelijkheid op belangrijke bezuiniging bij vernieuwing van het kadaster. De splitsing heeft tengevolge, dat hoofd- en bijzaken kunnen onderscheiden en verschillend behandeld worden. Het is niet langer noodig alle met gelijke nauwkeurigheid en uitvoerigheid te behandelen. Groote nauwkeurigheid en afdoende controle is alleen noodig bij de bepaling der grenzen van eigendommen. Heeft men daarvoor een dicht net van vaste punten, dan kan worden afgezien van de nauwkeurige opmeting van alle gebouwen tot in de kleinste détails en van de opmeting van cultuurgrenzen, of zich tot globale opmeting bepalen, in dien zulks wenschelijk is voor kaarteering op grootere schaal dan die van het bestaande plan. De opmeting van cultuurperceelen heeft voortaan in den regel alleen nog belang voor de schatting ten behoeve der grondbe lasting. Die schatting bereikt, vergeleken bij de bepaling der oppervlakte, slechts een geringe nauwkeurigheid, 't Is al mooi, als de onnauwkeurigheid, in het jaar dat die schatting voor de heffing van de grondbelasting de eerste maal wordt toegepast en dat is allicht een paar jaren na de schatting gemiddeld niet meer dan .10 procent bedraagt. De gemiddelde onnauw keurigheid der grootten van cultuurperceelen in het bestaande kadaster is veel geringer, zoodat daarvoor geen hermeting noodig is. Wordt overeenkomstig het ingediende wetsontwerp op de grond belasting voorgeschreven, da,t voortaan de belastbare waarde, te bepalen naar de verkoopprijzen in de laatste jaren, grondslag voor I4I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 149