a hoop werden daarna punt voor punt, soms ook paarsgewijze of bij drieën in dit hoofdnet tusschengevoegd, steeds weder volgens de beproefde geodetische methode onder vereffening volgens de methode der kleinste kwadraten. Eerst in 1874, nadat Helmert reeds lang de Sterrenwacht had verlaten, werden de resultaten van zijnen arbeid die op schitterende wijze er van getuigen, wat geodetische methoden ook aan den hemel vermogen gepubliceerd in de «Publicationen der Hamburger Stern war te», N°. 1. Inmiddels was Helmert reeds in 1870 benoemd tot leeraar in de Geodesie aan de nieuwe Polytechnische School, de latere Technische Hoogeschool, te Aken. Ofschoon drukke bezigheden - waaronder de inrichting der geodetische verzameling der school hem hier in beslag namen en hij daarenboven ook nog medewerkte aan de Sachsische triangulatie en de meting der Groszenhainer basis, verscheen toch reeds in 1872 het nog al omvangrijk werk: «Die Ausgleichungsrechnung nach der Methode der kleinsten Quadrate mit Anwendungen auf die Geodasie und die Theorie der Messinstrumente». Dit werk waarvan in 1907 eene tweede uitgave verscheen is van groote beteekenis geweest voor de ontwikkeling der geo detische praktijk; ook hier trad Helmert baanbrekend op. Strenge vereffening volgens de methode der kleinste kwadraten vond des tijds allerwege nog tegenkanting en zelfs Jordan, die later een der ijverigste voorvechters dezer methode werd, ijverde destijds nog voor de toepassing van «benaderingsmethoden». In zijn «Taschenbuch der praktischen Geometrie,» S. 144, verklaart Jordan nog in 1873: »Da die Erfahrung zweifellos nachgewiesen hat, dass man ohne die M. d. kl. Q. eine Klein- triangulirung so sorgfaltig bearbeiten kann, dass unabhangige Resultate höchstens um einzelne Decimeter differiren, so ist die M. d. kl. Q. nur ausnahmsweise (etwa bei wichtigen pothenotischen Bestimmungen) anzuwenden,» terwijl Helmert in zijne Ausglei chungsrechnung kort en bondig betoogt: «Der Kenner der strengen Methoden wird ferner oft im stande sein, durch passende Anord- nung der Beobachtungen die strenge Ausgleichung so einfach zu gestalten, dass die Anwendung eines abgekürzten Verfahrens über- flüssig ist.» Na de verschijning van dit werk volgde den 21 December 1872 Helmert's benoeming tot Professor der Geo- 14

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 14