belastingheffing zal zijn, dan daalt bovendien de beteekenis van de grootte der cultuurperceelen voor de schatting grootelijks. Ieder vakman beseft dadeiijk, welk een groote bezuiniging op de kosten van hermeting wordt verkregen, als de meting in hoofdzaak wordt beperkt tot de eigendomsgrenzen. In Dieren werden ook langs andere wegen vereenvoudigingen nagestreefd. Het laatste woord in die richting is nog niet ge sproken, de bezuiniging kan bij volgende hermet'ingen worden voortgezet. Er werd voor Dieren eene nauwkeurige statistiek opgemaakt van de uitgaven en van de uren door de ambtenaren aan elk onderdeel van het werk besteed. Daar het werk nog niet geheel is afgeloopen, kunnen de uitkomsten nog niet worden meegedeeld, doch wel kan bij benadering bepaald worden, in welke even redigheid de kosten zijn verhoogd door de verzekering van vaste punten. Welnu de kosten voor aanschaffing, vervoer en plaatsing van steenen, tegels, ijzeren kastjes enz. voor meer dan noo vaste punten bedragen ongeveer 8 procent van het geheel. Wat de beperking en bezuiniging van de overige werkzaam heden betreft zijn cijfers van andere hermetingen niet voorhanden of voor vergelijking niet geschikt. Doch als ik naga den tijd aan hermetingen besteed, die ik heb meegemaakt of van nabij gadegeslagen, meen ik aan den voorzichtigen kant te blijven als ik taxeer, dat zij minstens anderhalf maal zooveel hebben gekost als de hermeting van Dieren, in weerwil van de verhooging der kosten voor die gemeente door de duurzame verzekering van vaste punten. Resultaten. Als we ten slotte de resultaten overzien van de proefhermeting, dan blijkt dat het nieuwe kadaster volkomen berekend is voor de voorziening in de behoeften, zoowel in de toekomstige, voor zoover men die kan overzien, als in de tegenwoordige, terwijl het bestaande kadaster reeds in de voorziening der tegenwoordige behoeften in elk opzicht te kort schiet. Verder zagen we, dat voldaan is aan de toezeggingen, waarop de Minister zijne toestemming gaf tot die hermeting. Het wetsontwerp op de grensregeling is getoetst aan de praktijk. De ontworpen regelen voor de uitvoering zijn deugdelijk gebleken. 142

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 150