143 Het proces-verbaal geeft aan de grensregeling een officiéél cachet, tengevolge waarvan de ernst en het belang der zaak door het publiek levendig wordt gevoeld. De regelen, welke voorzien in de gevallen dat één of beide partijen afwezig zijn, dat niet alle mede-gerechtigden in een onverdeelden boedel verschijnen, voorts in de gevallen van betwisting en dergelijken, bleken bij de uit voering zeer practisch. Het aantal kennisgevingen, dat in ver band met die gevallen moest verzonden worden, was gering. Slechts op een paar ondergeschikte punten bleek wijziging of aanvulling van het wetsontwerp wenschelijk. Aan het vraagstuk der combineering van een eigendoms- met een belastingkadaster is eene oplossing gegeven waarmede het beoogde doel is bereikt. De boekhouding op den eigendom en de hypotheken is vereenvoudigd en loopt slechts over ruim 1200 perceelen in plaats van over ruim 4200, zooals tot heden. In de toekomst kan de boekhouding aan alle eischen voldoen, onver schillig of men wil blijven sukkelen met het negatieve stelsel, of wil overgaan tot het Duitsche grondboek- of het Australische 'Torrensstelsel. In de derde plaats is voldaan aan de toezegging eener groote bezuiniging in de uitvoering. De proefhermeting van Dieren voldoet ook aan de eischen voor vernieuwing van het kadaster gesteld door de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Die vernieuwing, reeds wegens redenen van technischen aard noodzakelijk, is sinds tientallen jaren begonnen, zij het in lang zaam, veel te langzaam tempo. Zij is een werk des vredes. Mogen spoedig de vele onder de wapenen staande vakgenooten terugkeeren om hunne krachten aan dat vredeswerk te wijden> een van die werken, waarin, naar het Koninkjijk woord, «ook een klein land groot kan zijn». I. Boer Hzn. IV. DEBAT. Een drietal leden verlangt naar aanleiding van het gesprokene het woord, De Heer Hornix vraagt of in de toekomst een eigendoms perceel geheel bezwaard zal zijn, indien op een onderdeel daarvan, b.v. een cultuurperceel, hypotheek gevestigd wordt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 151