Een bezwaar lijkt spreker, dat de eigenaren zelfstandig hunne grenzen kunnen vaststellen. Het kan nu voorkomen, dat bij proces verbaal een eigendomsgrens wordt vastgesteld, die belangrijk af wijkt van de in het kadastraal archief aanwezige gegevens. De Heer Roborgh wijst op de mogelijkheid, dat een eigenaar een aangrenzend eigendom aankoopt en dus eigenaar wordt van twee aaneengelegen eigendomsnummers. De daardoor vervallen eigendomsgrens behoort in dat geval als zoodanig van de ka dastrale plans te verdwijnen. Hoe krijgt de kadastrale administratie kennis van een zoodanig geval? De Heer Vos acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in den tijd, die verloopt tusschen de grensregeling en de opmeting, de eigendomskenmerken op het terrein worden verplaatst. Indien eene week of eene maand verloopt vóór de vastgestelde grens wordt opgemeten, hoe wordt dan zekerheid verkregen, dat de opgemeten grens werkelijk overeenstemt met de in het proces-verbaal bedoelde? En hoe zal de landmeter uitmaken of zij, die zich op het terrein aandienen als eigenaren en zakelijk rechthebbenden, werkelijk de opgeroepenen zijn? De Heer Boer zal alleen de eerste vraag van den heer Hornix beantwoorden, en kan daartoe verwijzen naar het Verslag der Staatscommissie Registratie. Indien iemand eigenaar is van een aantal aaneengesloten cultuurperceelen en hij wil een van die cultuurperpeelen bezwaren, dan heeft volgens de bedoeling der Staatscommissie ambtelijke opmeting van het te bezwaren gedeelte plaats, dan wordt bij de hypotheekakte een meetbrief overgelegd waarop het te bezwaren perceel met een letter is aangeduid, dan wordt in de hypothecaire registers naar nummer en letter van dien meetbrief verwezen. Deze aanduiding met nummer en letter van den meetbrief heeft in de kadastrale en hypothecaire boek houding dezelfde waarde als de tegenwoordige aandüiding met nummers. Deelen van eigendommen, die ambtelijk zijn gemeten, kunnen in akten van transport en bezwaring op dezelfde wijze worden gebezigd als geheele perceelen. Zoolang het instituut der meetbrieven niet bestaat, zou men zich voor Dieren b. v. met een proces-verbaal kunnen behelpen. De Heer van Riessen beantwoordt de overige gestelde vragen. Bij het vaststellen van de grenzen door de betrokken eigenaren kan, zooals vanzelf spreekt, ook de landmeter een woordje mee- 144

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 152