spreken. Hij zal het publiek zooveel mogelijk voorlichten en daarbij zoo noodig gebruik maken van de gegevens, die in het archief aanwezig zijn. Indien een aangekocht perceel grenst aan eigendommen van den kooper, zal inderdaad een gedeelte eigendomsgrens moeten vervallen, zal de dikke lijn op de plans moeten worden vervangen door eene dunne, zal het aangekochte moeten worden vereenigd met het eigendomsperceel van kooper. Men zal dus bij iederen aankoop moeten nagaan of dit geval zich voordoet. Het daartoe in te stellen onderzoek is echter zeer eenvoudig en weinig tijd- roovendeen enkele blik in het zakboekje doet zien, of de nieuwe eigenaar reeds eigendommen in dezelfde of aangrenzende sectie heeft, in welk geval inzage der kaart zekerheid geeft of al of niet moet worden vereenigd. E^n maand, of zelfs een week tijdsruimte, tusschen het oogen- blik van de grensregeling en dat van de meting komt in de praktijk niet voor. De landmeter zal voor één proces-verbaal van grensregeling geen grooter blok onderhanden nemen, dan in enkele volgende dagen kan worden gemeten. Vreest hij bedrog door het verplaatsen der grensteekens, dan kan hij daartegen waken door de grensteekens onmiddellijk vast te meten aan verklikkers. Het zal bij de grensregeling voor een niet-rechthebbende zeer moeielijk zijn zich te doen doorgaan voor eigenaar of zakelijk rechthebbende. Èn door publicatie's in de plaatselijke bladen, èn door officieele kennisgevingen van het gemeentebestuur wordt aan de grensregeling algemeene bekendheid gegeven. De eige naren van een aaneengesloten blok kennén elkaar gewoonlijk voldoende, om het gevaar voor het indringen van een vreemde denkbeeldig te doen worden. Het wetsontwerp op de grensregeling bepaalt verder in art. 29, dat de ambtenaar van het kadaster niet behoeft in te stellen een onderzoek naar de bevoegdheid^en bekwaamheid der verschenen partijen. Spreker kan hieraan nog toevoegen, dat na de grensregeling van Dieren twee groote grensregelingen van uitgestrekte terreinen zijn aangevraagd en uitgevoerd in het oude kadaster der gemeenten Beekbergen en Apeldoorn. Beide slaagden uitstekend en dat, zonder dat van te voren officieele publicaties hadden plaats gehad, wel een bewijs, dat het publiek het groote belang van grens regeling in ziet. 145

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 153