1.55 Ook hier zal vaak de met de ontwatering beoogde verbetering met eene oordeelkundige ruilverka velin g gepaard moeten gaan. In de stroomdalen, waarlangs de vele sterk kronkelende Aa's het water afvoeren van het vrij vlakke diluviale plateau der pro vincie Drenthe, vinden wij denzelfden noodtoestand ten opzichte van den waterafvoer en in de provincie Overijsel is het nog droeviger gesteld; eene oppervlakte van ongeveer 20.000 H.A. meerendeels zeer goede gronden lijdt hier onder den ge- brekkigen waterafvoer. Men denke hier slechts aan de omgeving, waar ook de «Dalfser Hooislagen» zijn gelegen, zoo treurig vermaard door de vergeefsche thans weder hervatte pogingen der Nederlandsche Heidemaatschappij om hier. eene ruilverkave ling tot stand te brengen. Ook in andere deelen dezer provincie kan de over het geheel achterlijke landbouw zich slechts naar behooren ontwikkelen, wanneer de waterafvoer beter wordt geregeld. In de provincie Gelderland is dringend verbetering van de onvoldoende afwatering noodig ten opzichte van eene oppervlakte van ongeveer 28000 H.A., gelegen in het gebied tusschen Ouden IJsel en Berkel en dan nog roept de Gelderse he Vallei, langs de grenzen der provinciën Gelderland en Utrecht, reeds eeuwen lang om voorziening. Aan pogingen om hier verbetering in den toestand te brengen heeft het van oudsher niet ontbroken. In eene oorkonde van het jaar 1165 verklaarde keizer Frederik I, dat het water «quasi mors q.uotidiana» als een dagelijksch doodsgevaar de goederen bedreigde van den bisschop van Utrecht en van de graven van Cleef, Gelder en Holland en hij verordende, dat door de «Noda» de Neude tusschen Wageningen en den Grebbe- berg een kanaal zou worden gegraven, waardoor het water van den Rijn «ten eeuwigen dage» onverhinderd naar zee zou stroomen. Het bleef echter bij dit goede voornemen. Omstreeks het jaar 1530 liet Gelderlands ondernemende hertog Karei van Egmond een aanvang maken met het graven van een kanaal ter verbinding van Rijn en Zuiderzee en ter afwatering van de Geldersche Vallei; de overblijfselen van dit kanaal zijn onder de benaming «Oude Rijn» thans nog aanwezig in de Buurtschap Hoik in de gemeente Nijkerk. Helaas, ook toen doorleefde men benarde tijden, de grootsche onderneming werd gestaakt en ook thans nog zucht de Vallei onder overlast van water.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 163