ió tevens Directeur van het Centraalbureau der Internationale Vereeniging voor Aardmeting. Het door Helmert ontworpen werkplan omvatte nu in de eerste plaats de vorming van astronomisch-geodetische netten te vereffenen met inachtneming van de Laplace'sche controle- vergelijkingen, waardoor werd bereikt, dat onafhankelijke Loo d- afwijkingssystemen met het grootst mogelijke «gewicht» konden worden verkregen. In «Lotabweichungen», Heft I werden door hem de noodige formules en tafels samengevat ten behoeve van de berekening der Loodafw ij kingen langs eenvoudigen weg; thans staan reeds 5 «Hefte» ter beschikking. Tengevolge van Helmerts ijverige bemoeiingen kon het Geo detisch Instituut in 1892 van Berlijn naar Potsdam worden verplaatst; in de nieuwe hier verrezen dienstgebouwen konden ook de sedert 1871 gestaakte Zwaartekrachtsmetingen weder worden hervat. De proefmetingen met het «reversieslinger- apparaat» van Repsold in den winter 189394 leverden Helmert de stof voor zijne verhandeling: «Beitrage zur Theorie des Reversionspendels», welke als grondslag diende voor de daarna door Kühnen en Furtwangler begonnen fundamenteele metingen ter bepaling van de absolute zwaartekracht te Potsdam. Naar aanleiding van de resultaten verkregen met het door den Oostenrijkschen Overste von Sterneck in 1887 geconstrueerde slingerapparaat ten behoeve van relatieve zwaartekrachts bepalingen was inmiddels reeds in 1890 van Helm ert's hand ver schenen: «Die Schwerkraft im Hochgebirge, insbesondere in den Tiroler Alpen». In verband met de opgedane erva ringen over de verdeeling van de Loodafwijkingen worden hier de middelen aangegeven, waardoor gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt ten opzichte van de massaverdeeling in de aardkorst en de afwijkingen tusschen geoïde en ellipsoïde Den 31 Januari 1900 werd Helmert opgenomen onder de leden der Akademie van Wetenschappen te Berlijn; van dien tijd af verschenen zijne verhandelingen meestal in de Verslagen dezer Akademie. Met groote voorliefde wijdde hij zich gedurende de laatste decenniën van zijn leven aan de steeds meer op den voorgrond tredende zwaartekrachtsmetingen; de reizen van Prof. Heek er ter bepaling van de zwaartekracht op den Atlantischen Oceaan in 1901, op den Indischen en Grooten Oceaan in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 16