8 in 1910 gegeven in zijne verhandeling: «Die Schwerkraft und die Massenverteilung der Erde», opgenomen in Band VI der Enzyclopadie der mathem. Wissenschaften. Een ander vraagstuk, waarvoor Helmert zich zeer interesseerde, was de veranderlijkheid der Poolshoogten, tengevolge van de schommelingen waaraan de ligging van de «rotatieas» in het lichaam der aarde onderhevig is; opzijn voorstel werd destijds de expeditie naar Honolulu gezonden, welke weder leidde tot de instelling van den «Internationalen Breedtedienst» ter controleering van de «Poolbewegingen». Aan eerbewijzen heeft het dezen hoogst verdienstelijken geleerde geenszins ontbroken. In 1S93 werd hij tot «Geheimen Regie- rungsrat» en in 1912 tot «Geh. Ober-Regierungsrat» be noemd. In 1902 verkreeg hij den titel Dr. Ing. honoris causa van de Technische Hoogeschool te Aken en in 1912 de groote gouden «Medaille für Wissenschaft». Verder bezat hij de «Kroon-Orde» 2e klasse, de «Orde van den Rooden Adelaar» 2e klasse, de Deensche «Danebrog-Orde», de Mecklenburgsche «Greifen-Orde«, de Mecklenburgsche «Wendische Krone» enz. enz. Hij was medelid van het «Zentraldirektorium der Vermessungen», van het Kuratorium der Physikalisch- Technischen Reichsanstalt», der «Astronomischen Ge- sellschaft» en Eerelid van den «Deutschen Geometerverein.» Bij de herdenking van zijn 70en geboortedag werd den 31e" Juli 1913 in zijne geboortestad Freiberg ter zijner eere de «Helmert-Platz» aldus benoemd en een gedenksteen aan gebracht met het opschrift: «Dr. Friedrich Robert Helmert, erfolgreicher Erforscher der mathematischen Gestalt des Erdballs, seit 1886 Leiter der Internationalen Erd- messung, geb. am 31 Juli 1843 in Freiberg.» Eveneens werd een gedenksteen aangebracht in zijn geboortehuis, Nonnen- gasse 17, tegenover de Bergakademie. Hechter monument, dan gedenkteekenen van het hardste arduin, heeft Helmert zich zelf gewrocht in de resultaten van zijnen arbeid; zijn naam zal blijven voortleven, over de gansche aarde, bij alle beoefenaren der Hoogere G eodesie, tot in het verste nageslacht. Hij ruste thans in Vrede. T. Polée.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 18