ruim voldoende; ondanks het feit, dat de bepaling der coëfficiënten niet door een berekening op andere wijze werd gecontroleerd, kwamen in het opzoeken geen vergissingen voor. Om te be- oordeelen, welke punten van het nomogram op eene rechte liggen, wordt op een stuk calqueerpapier eenfe dunne inktlijn getrokken. Het calqueerpapier wordt zóó op het nomogram gelegd, dat de inktlijn de x- en ^-schalen bij de gegeven waarden snijdt; het snijpunt van die lijn met de «-schaal levert dan de gevraagde waarde. De constructie van het nomogram met passer en schaal vordert natuurlijk nog al eenige tijd. Toch valt het vervaardigen van eene logarithmische schaal mee, men behoeft maar een blik te werpen op een rekenlineaal om in te zien, dat dezelfde intervallen herhaaldelijk voorkomen. Indien men groote nauwkeurigheid wenscht, zou, na passende voorbereiding, een goed gebruik zijn te maken van de coördinatograaf. Ook als de schalen volgens een of ander procédé gedrukt moeten worden, zal het gebruik van de coördinatograaf zijn te verkiezen. Als eenvoudige litteratuur op het gebied der nomografie moge hier ten slotte worden vermeld. M. d'Ocagne: Calcul Graphique et Nomographie, Paris, Octave Doin et fils 1914. (deel der Encyclopédie scientifique a 5 francs per deel.) Dr. Marcello v. PiraniGraphische Darstellung in Wissen schaft und Technik, 1914. (Sammlung Göschen N°. 728). H. F. van Riel. VERNIEUWING VAN HET KADASTER DER GEMEENTE DIEREN. De boekhouding. Volgens besluit van de jongste algemeene vergadering der Vereeniging voor kadaster en landmeetkunde zal dit jaar te Arnhem worden vergaderd, ten einde kennis te nemen van de uitkomsten der vernieuwing van het kadaster der gemeente Dieren. Voor eene vruchtbare bespreking komt het mij wenschelijk voor, dat de deelnemers vooraf kennis nemen van de inrichting der ontworpen boekhouding, een onderwerp, meer geschikt voor uiteenzetting en toelichting in een tijdschrift ter onderzoek en 3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 31