I 32 overdenking in de binnenkamer, dan voor demonstratie en debat op eene vergadering. Het ontworpen kadaster heeft, evenmin als het bestaande, een doel in zich zelf, doch is middel ter bereiking van hoofdzakelijk drie doeleinden en wel in de eerste en voornaamste plaats de be vordering van het grondcrediet door als grondslag te dienen voor eene behoorlijke boekhouding op den grondeigendom, de hypo theken en andere zakelijke rechten. Eerst in tweede en derde plaats komen de belangen, betrokken bij eene regelmatige heffing der grondbelasting en bij de rechtszekerheid van het grondbezit door de bepaling en vastlegging der grenzen van de eigendommen. Over algemeene beginselen van boekhouding zal ik hier niet uitweiden doch als bekend voorop stellen: i°. dat de boekhouding «op het perceel» de voorkeur verdient boven die «op naam»; 20. dat eene boekhouding naar het «kaartsysteem» vele voor deden heeft boven die in registers en 30. dat onze Vereeniging zich meer dan eens heeft uitgesproken voor een «gecombineerd eigendoms- en belastingkadaster». De ontworpen boekhouding voor Dieren gaat verder uit van de onderstelling, dat het ontwerp van wet op de grondbelasting, gevoegd bij de Memorie van Antwoord (Zitting 1917 1918 N. 79) zal worden aangenomen. Mocht deze onderstelling niet bewaar heid worden, dan zal die boekhouding in de onderdeelen eenige wijziging moeten ondergaan. De bepalingen van bedoeld wetsontwerp, voor zoover van invloed op de inrichting der boekhouding, kunnen als volgt kort worden samengevat. De grondbelasting zal worden geheven naar de verkoopwaarde der eigendommen. Onder eigendom wordt, blijkens de toelichting, verstaan de samenhangende oppervlakte gronds waarover een eigenaar dezelfde rechten van eigendom, vruchtgebruik, erfpacht enz. uitoefent. Een eigendom kan alzoo uit een aantal aaneengelegen cultuurperceelen bestaan. Elk eigendom wordt in zijn geheel gerangschikt als gebouwd of ongebouwd. Boerenhoeven en andere gebouwen, ten behoeve van de exploitatie van den grond, worden onder de ongebouwde, tuinen, boomgaarden enz., die door hunne bestemming behooren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 32