33 tot een gebouw, worden onder de gebouwde gerangschikt. Die rangschikking heeft op de belasting in hoofdsom geen invloed, zij dient alleen om verschillende opcenten te kunnen heffen. Levert de rangschikking van een eigendom in zijn geheel als gebouwd of ongebouwd te groote bezwaren op, dan kan bij uit zondering een deel ervan als gebouwd worden gerangschikt. De tegenwoordige vrijdommen worden afgeschaft, de vrijstel lingen beperkt. Eene algemeene herziening van de belastbare waarde heeft plaats om de 10 jaren, zonder dat daarvoor een nieuwe wettelijke regeling noodig is. Na elke algemeene herschatting (herziening) worden de uit komsten gedurende 2 maanden ter visie gelegd op de gemeentelijke secretarie. Tevens krijgt ieder belastingplichtige mededeeling van die uitkomsten. Tusschentijdsche herschatting heeft plaats in geval van stichting, bijbouw, afbraak enz., van onvoorziene rampen, van verandering van bestemming. Behoudens het laatste geval moet de belastbare waarde met minstens f 1000 en 20 vermeerderen of verminderen. Bij splitsing van een eigendom door overdracht wordt zijne belastbare waarde verdeeld over de deelen, na raadpleging of verhoor van partijen. Regel zal wel worden dat de partijen bij de akte die verdeeling opgeven en dat anders de landmeter bij de opmeting de partijen, opgeroepen voor de aanwijzing der grenzen, tevens hoort over de verdeeling der belastbare waarde. De ontworpen boekhouding heeft «het perceel» tot grondslag. In tegenstelling met eene boekhouding op naam waarbij een eigenaar slechts één hoofd heeft, doch hetzelfde perceel onder meerdere hoofden kan voorkomen zooals in het algemeen register der hypotheken kan bij de boekhouding op het perceel dezelfde eigenaar onder verschillende hoofden voorkomen, doch elk perceel slechts onder één hoofd. Het begrip «perceel» kan in dezen zin verschillen naar omvang of bestemming, bijv.: cultuur per ceel: het kadastrale perceel volgens het tegenwoordige kadaster, grondslag voor de bestaande boekhouding op de hypo theken (niet te vereenzelvigen met «de hypothecaire boekhouding»); juridieke eenheid: omvattende alle bijeen- of verspreid gelegen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 33