34 Oppervlakten grond die, wat eigendom en andere zakelijke rechten betreft, in denzelfden juridieken toestand verkeeren, zooals in het artikel van den kadastralen legger; economische eenheid, omvattende dat deel eener juridieke een heid dat voor de exploitatie van den bodem bijeen behoort (boerderij, houtvesterij enz.); eigendomsperceel, dat alle samenhangende gronden omvat, waarop dezelfde eigenaar dezelfde rechten uitoefent. Het eigendomsperceel nu vormt den grondslag zoowel voor de ontworpen boekhouding op de grondbelasting als voor die op de hypotheken. De juridieke eenheid, samengesteld uit de eigendomsperceelen (ïlots de propriété) die, verspreid gelegen (archipel), gezamenlijk aan één eigenaar behooren, vormt den grondslag voor de kadastrale boekhouding. De kadastrale legger blijft fungeeren als overzicht voor de hypothecaire boekhouding en als. verzameling voor de boekhouding ten behoeve der grondbelasting, doch die twee branches worden overigens volledig van elkaar gescheiden. Zoolang men zich voor de zoogenaamde hypothecaire boekhouding in hoofdzaak bepaalt tot het aanhouden van klappers op de over- en ingeschreven akten, zal de kadastrale legger een onmisbare aanvulling voor die boekhouding moeten blijven. Voor de grondbelasting is, naast de kennis van de belastbare waarde van elk eigendomsperceel, noodig een overzicht van die waarde voor iederen belastingplichtige, want anders zou men even veel aanslagbiljetten moeten opmaken als een eigenaar afzonder lijke eigendommen heeft. Verleent nu de kadastrale legger den doortocht aan de per eigendom bepaalde belastbare waarden naar den verzamelingslegger en zoo naar het kohier, dan wordt dubbel schrijfwerk voorkomen en profiteert de boekhouding ten behoeve van de grondbelasting van de bijhouding der belastingplichtigen door de overboekingen tengevolge van overgeschreven akten en successie-memoriën. Deze goede zijde van de bestaande boekhouding wordt behouden, doch op zoodanige wijze dat grondbelasting en hypotheken elkaar niet meer in de wielen rijden en elk in de tegenwoordige of nog te scheppen behoeften volledig kan voorzien zonder de andere te hinderen. De inrichting van het kadastrale plan staat in onafscheidelijk verband met de inrichting der boekhouding. Het is dus ingedeeld

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 34