35 in eigendomsperceelen, elk perceel is aangeduid door een nommer. Het bijblad bevat geen onderverdeeling dier perceelen, behoudens in enkele bijzondere gevallen. Deze zijn: bij groot-grondeigendom, als er onderdeelen zijn, die afzonderlijke aaneengesloten economische of bedrijfseenheden voor de exploitatie van den grond vormen of indien een eigendomsperceel bestaat uit deelen die ternauwer nood samenhangen of bepaald worden door grenzen van de ge meente of van eene sectie. Ook als een deel van een eigendom als bouwterrein wordt geëxploiteerd, kan het wenschelijk zijn daaraan een afzonderlijk nommer te geven. De grenzen van genommerde perceelen, welke geen grenzen van eigendom zijn, worden op de plans in streeplijnen aangeduid. Het bijblad bevat geen verdeeling van het eigendomsperceei in cultuurperceelen, noch de platte grond van gebouwen. Deze komen voor op de andere stellen plans. De cultuurperceelen zijn daarop aangeduid door de letters van het alphabet (de j uitge zonderd) voor elk eigendomsperceel met a te beginnen. Zijn er meer dan 25 onderdeelen, dan wordt eene samenvoeging met a gebruikt: aa, ab, ac, enz. vervolgens met b: ba, bb, bc, enz. Deze aanduidingen worden alleen gebezigd in de boekhouding ten be hoeve der grondbelasting; bij de hypotheken blijven zij onbekend; zij bereiken zelfs den kadastralen legger niet. De ontworpen boekhouding verschilt meer naar den uiterlijken vorm dan naar den inhoud van de bestaande. In de plaats van den legger, het reg. 71 en de naamlijst komen drie seriën losse kaarten van verschillend formaat en kleur of tint, zoodanig geplaatst in laden, dat zij, zonder uit de lade te worden genomen, kunnen geraadpleegd worden. Het gewicht zal minder bedragen dan de helft van de tegenwoordige registers; het gewicht vermeerdert of vermindert in den loop der jaren naarmate het aantal niet vervallen artikels toe- of afneemt. Ver nieuwing wegens ouderdom, overlading of onoverzichtelijkheid kan slechts bij enkele kaarten voorkomen. Vervolgkaarten worden naar behoefte toegevoegd, vervallen kaarten afzonderlijk bewaard. De kaarten voor de leggerartikelen zouden desnoods geheel overeenkomstig het tegenwoordige formulier kunnen ingericht worden. De verandering zou dan alleen bestaan in een groote beperking van het aantal perceelen, dat de kaart gemiddeld bevat,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 35