DE OPENING DER LANDBOUW-HOOGESCHOOL TE WAGENINGEN. «Vires acquirit eundo Vada». Een gouden voorjaars-zonneglans omstraalde den g Maart j.l. het vriendelijke met zwierigen vlaggentooi prijkende stedeken aan den Rijn, dat zoo lange jaren reeds onze inrichtingen voor Land bouwonderwijs binnen zijn gebied gastvrijheid verleende. Onder het veeljarige beleidvolle beheer van haren directeur Broekema ontwikkelde zich de Wageningsche Landbouwschool al ging het dan ook met horten en stooten en niet steeds in het zoo graag gewilde tempo tot eene inrichting van Hooger Landbouwonderwijs, welke ook in het Buitenland, reeds sedert langen tijd een goeden naam had. Van Wageningen uit begon Broekema's Wilhelmina- tarwe haren zegenrijken tocht door onze landbouwstreken; van Wag en in gen uit gingen onze jonge mannen om niet alleen binnen onze grenspalen, doch bovenal ook in ons aan hulpbronnen zoo rijke Insulinde, de belangen van Land-en Boschbouw te schutten en te schragen; van Wageningen uit toog ook zoo menigeen hunner naar verre ons vreemde gewesten, waar de hulp en de voorlichting van Neerlands Landbouw en der Wageningsche Wetenschap steeds op hoogen prijs werden gesteld. De «faam» getuigde vaak van grooter kunnen en vermogen, dan een blik op de bescheiden huisvesting der inrichtingen te Wageningen wel zou doen vermoeden. De eene verbetering volgde hier echter ras op de andere. Na de opheffing van de Tuinbouwschool als zelfstandige afdeeling werd in het daardoor vrijkomende mooie gebouw het «Phytopathologisch Instituut» gehuisvest onder directie van Prof. Dr. Ritzema Bos, terwijl op de bij dit gebouw behoorende terreinen o.a. ook het «Arbo retum» onder Directie van Dr. Valckenier Suringar zich naar behooren kon ontwikkelen. Ook de «Pomologische Tuin» vond hier de noodige ruimte. Op de aan de Stadsgracht grenzende terreinen van «Duiven-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 3