45 toen al zoovele geslachten gevolgde verdeelmethode werd daarna ook bij particuliere scheidingen toegepast. Stierf een eigenaar, dan werd elk zijner perceelen in zooveel stukken gesplitst, als er staken waren en aan iederen staak een dezer stukken toegescheiden. Men beoogde hiermede het ideaal eener rechtvaardige verdeeling zooveel mogelijk te benaderen; tegenover elk stukje grond aan iemand toebedeeld, stond een vrijwel overeenkomstig gedeelte, aan een ander toegewezen, met dus dezelfde voor- en nadeelen, evengroot en vrij nabij ook van gelijke waarde. Als een voor beeld dezer verdeelwoede kan het volgende geval gelden, waarin een aan 3 personen toegescheiden stuk grond in 5 gedeelten werd gesplitst, 't Lag aan een oost-west loopenden weg. A. kreeg het oostelijkste en hel westelijkste zesde deel. B. de 2 daaraangrenzende zesde deelen. C. de 2 middelste, overblijvende, die dus aanéén lagen. De reden dezer eigenaardige handelwijze was, dat oost- en westhelft ietwat in kwaliteit verschilden. Dat gelijkheid ook ver kregen zou kunnen worden, o. a. door de minder goede gedeelten eenigszins te vergrooten ten koste der betere, was niet bij de deelgenooten opgekomen. Op bijgaande kaart «Oude perceelsindeeling» zijn van 3 eigenaren, met groot, middelmatig groot en klein grond bezit, door verschillende teekens de ten hunnen name voorkomende perceelen aangegeven. Een oogopslag is voldoende om het ver derfelijke van dezen toestand in te zien. In 1913 nam de Heide Maatschappij het initiatief tot de ruil verkaveling der Ballumer mieden. Slechts éénmaal was, vóór dezen, door haar getracht zulk een werk tot stand te brengen, eene poging die mislukte op een oogenblik, toen menschelijker- wijze gesproken ieder haar slagen zeker achtte. (Dalfsen. Zie Tijdschrift der Ned. Heidemaatschappij, 7 Juni 1914 en Tijd schrift voor K. en L. Jaarg. 1915, blz. 138). Deze onaangename ervaring weerhield de Heidemaatschappij evenwel niet, nogmaals te trachten, door een voorbeeld de aandacht te vestigen op de in ons land nog te weinig bekende voordeelen der ruilverkaveling. Ambtenaren der Maatschappij bezochten het eiland en eene com missie van voorstanders der toepassing van ruilverkaveling ten opzichte van de Ballumer Mieden werd benoemd, die den omtrek van het opnieuw te verkavelen terrein vaststelde en propaganda

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 45