maakte voor de goede zaak bij de onverschilligen en de tegen standers. De Heidemaatschappij gaf daarna een plan aan be treffende de nieuwe wegen en waterlossingen, terwijl inmiddels een voorloopig contract werd opgemaakt, dat de voorwaarden bevatte, waarop de ruilverkaveling eventueel tot stand zou kunnen komen. Eenige bepalingen uit dit contract worden hieronder, verkort, weergegeven. De eigendomstoestand bij het kadaster wordt als basis aange nomen (het z.g. Münstersche Verfahren). Dit kon wel haast niet anders; het opnieuw meten van 3V2 duizend perceelen en 't na gaan van den eigendomstoestand daarvan zou een te langdurig en te kostbaar werk zijn. De kadastrale kaart komt behalve aan een deel van den omtrek vrij goed met het terrein overeen en de tenaamstelling geeft dank zij de hierna te noemen her ziening in 1903 vrijwel den bezitstoestand weer. De daarvoor aangewezen commissie waardeert den grond. De eg eigenaren der z.g. terpgronden (die met den allerkleinsten eigendom) krijgen hun aandeel toebedeeld in grond van goede kwaliteit, dicht by 't dorp (zie de kaart «Nieuwe perceels- indeeling»; het dorp, waarvan de zuidelijkste huizen zijn aan gegeven, ligt ten noorden van het niet in de ruilverkaveling be grepen terrein, dat kenbaar is aan de gelijke perceelsindeeling op beide kaartjes). De overige (py) eigenaren worden in 3 klassen verdeeld, gerekend naar het bedrag der waarde hunner eigen dommen; zij krijgen hun nieuw bezit in 5, 4, 3 of 2 gedeelten of slechts als 1 stuk naar gelang van de grootte van dat bedrag terwijl de oppervlakte der stukken zich tusschen bepaalde grenzen verschillend naar de klassen moet bevinden. De gronden worden toebedeeld in eene door loting te bepalen volgorde der eigenaren. Wie der onderteekenaars van het contract de ruilverkavelings akte niet teekent, is aansprakelyk voor de kosten door de Heide maatschappij gemaakt. Belanghebbenden betalen f 13.— per h.a. Dit contract was vrij spoedig door velen geteekend. Een amb tenaar der Heidemaatschappij trachtte, gedurende den tijd, dat hij ten gemeentehuize gegevens verzamelde, de ontbrekende handteekeningen te verkrijgen. Dat ruilverkaveling voor de mieden in hun geheel genomen 46

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 46