4 daai», waar de «Model-boerderij» is gevestigd en ook het «Instituut voor Landbouwwerktuigen» onderdak voor zijne hulpmiddelen vond, kwam ten gevolge van de oprichting van middelbare scholen voor den Kolonialen en den Nederlandschen landbouw, resp. te Deventer en te Groningen ook het gebouw der vroegere Landbouwschool, indertijd gebruikt als «Internaat», ter beschikking van het Hooger Landbouwonderwijs, terwijl door de oprichting van een flink gebouw naast het bestaande de beschikbare ruimte hier tevens aanmerkelijk werd vergroot. Kassen voor tropische cultures werden hier gesticht, proefvelden ten behoeve van de «Veredeling onzer Cultuurgewassen» konden hier worden aangelegd, terwijl hier tevens het reusachtige gebouw ten dienste der «Zaad-controle» verrees. Het hoofdgebouw der Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouw- school aan de Heerenstraat, met den «Hortus» en de terreinen voor proeftuinen indertijd door de Wageningsche vroedschap kosteloos aan den Staat in bruikleen afgestaan, onderging door «opbouw» belangrijke vergrooting, trouwens gebrek aan ruimte liet zich hier nijpend gevoelen; het «Suiker-laboratorium», het «Geologisch-laboratorium» onder directie van den geoloog van Baren met de rijke daarbij behoorende mineralogisch- geologische verzamelingen, de verzamelingen door wijlen van Schermbeek en andere leeraren bijeengebracht betreffende den «Boschbouw», de «Bibliotheek« pas onlangs nog verrijkt met eene kostbare verzameling op het gebied van den tuinbouw en zoo veel meer, waarvoor met het oog op voort durende uitbreiding veel ruimte beschikbaar moet zijn, konden nimmer in dit oude ietwat labyrinthachtige gebouw op waardige wijze worden gehuisvest. Afdoende verbetering ook hierin zal niet lang meer op zich laten wachten, trouwens veel werd in dit opzicht reeds gedaan, o.a. door inbezitneming ten behoeve van den «Boschbouw» van de villa «Hinkeloord» met omliggend terrein aan den Bergweg tegenover het Phytopathologisch Instituut. Aldus ontwikkelde zich onder de wisselende tijdsomstandigheden de Wageningsche School tot eene inrichting van Hooger Land bouwonderwijs, waardig om ook in legalen en formeelen zin als «Hoogeschool» te worden erkend. Wijlen Minister Talma vervulde den wensch van velen door de indiening van een daartoe

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 4