49 Meter ongeveer wordt hij gesneden door loodrecht daarop staande zijwegen van 9 Meter breedte, die Westwaarts naar het dorp leiden. De midden tusschen deze zijwegen ontworpen water lossingen zijn 3 Meter breed. De nieuwe perceelen worden dus een kleine 120 Meter diep. In het westelijk gedeelte zijn 3 wegen van 9 Meter breedte. Het sprak van zelf, waar omtrek en indeeling zouden veranderen, dat eene geheel nieuwe zelfstandige kaart gemaakt moest worden. De driehoeksmeting geeft niet tot bijzondere opmerkingen aanleiding. Eenige steenen verkenmerken werden geplaatst, die door puntbepaling uit nog bestaande punten van de markverdeeling vastgelegd konden worden. Deze laatste lagen in het terrein der vroegere mark, buiten den zodendijk, en wel dicht ertegen aan. Er moesten daarom in dezen zwaren kleidijk nog al eens diepe waarnemingsgleuven worden gegraven. Enkele steenen verken- merken van de markverdeeling, welke gevaar liepen gestoord te zullen worden door het in cultuur brengen van den grond, na den zeedijksaanleg, werden verzekerd, door dicht erbij op veilige plaatsen, andere verkenmerken te plaatsen en in de driehoeks meting op te nemen. Gebruikt is de tweedeelige grenssteen van cement, met den grond gelijk geplaatst. De detailmeting moest geschieden toen 't gras hoog stond, wat onaangenaam voor de eigenaren en lastig voor den opnemer was. Er kon echter niet gewacht worden met 't oog op de omvangrijke, tijdroovende afwerking, zoowel bij 't kadaster als door de Heide maatschappij. Eigenaardig was bij de opname, dat de nieuwe toestand alleen nog maar door palen en piketten was aangegeven en dat de op 't veldwerk aangeteekende wegen en waterlossingen niet als zoodanig op het terrein zichtbaar waren, wel echter de vele grupjes etc., die niet opgenomen werden. Van de schattingsblokken zijn de omtrekken, die grooten- deels uit perceelgrenzen bestonden, niet opgenomen, doch op het berekeningsplan van het bestaande kadastrale plan overgenomen, op die plaatsen aangevuld, waar perceels- en schattingsgrenzen niet samenvielen. Wenschelijk is wel, eenige markante punten dier grenzen in de meting op te nemen, echter is opname der volledige waarde-grenzen onnoodig. Er bestaat eene disharmonie tusschen de nauwkeurige grootte- en waarde-berekeningen en de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 53