5Ö minder nauwkeurige waarde-schatting. De laatste is altijd be naderend en bevat een vrij groot persoonlijk element. Eene, enkele meters foutief op 't plan voorkomende kwaliteitsgrens tusschen grond van b. v. 800.en f 600.per H. A. heeft op de waarde-berekening betrekkelijk geringen invloed, minder dan die, welke de waarde-schatting altijd houden zal. Bovendien zal op het terrein eene waardegrens slechts zelden zeer nauwkeurig kunnen worden aangegeven. Hierboven is 't woord berekeningsplan gebruikt. De naam geeft het doel reeds aan. Het verschilt van het later op te maken minuutplan hoofdzakelijk daarin, dat er ook op voorkomen de waarde-grenzen en de hieronder te vermelden elementen. Het wordt in 2 gedeelten samengesteld; eerst worden er de wegen, waterlossingen, waarde-grenzen en elementen op aangebracht, later de loten of a.s. kadastrale perceelen, zooals hieronder nader zal blijken. De berekening der driehoeksmeting, de kaarteering van het berekeningsplan en de grootte-bepaling geven geen aanleiding tot nadere bespreking. Den 30en October 1915 werd aan de Heide maatschappij eene kopie van het plan en eene lijst van de grootten der blokken, wegen en waterlossingen gezonden. Op deze kaart kwamen dus nog geene scheidingen in de blokken voor. Aan dit werk van den landmeter waren voorafgegaan en volgden berekeningen van de Heidemaatschappij, welke volledigheidshalve kort aangegeven worden. In de registers «Oude toestand» wordt van elk kadastraal perceel de waarde berekend, met behulp der kadastrale grootte en der geschatte-waarde per H. A. (f 800. f 700.—ƒ600.—ƒ450.—ƒ250.—f 150.ƒ50.Een aantal perceelen, welke door waarde-grenzen werden doorsneden moeten dientengevolge worden gesplitst. Die waarden, eigenaarsgewijze opgeteld, geven voor ieder de bruto vordering op 't geheel; ds som dier totalen geeft de waarde der geheele mieden (rond 122.000). In de registers «Nieuwe toestand» wordt eerst opnieuw de waarde van het geheele terrein berekend, nu met behulp van de nieuwe gegevens van de nieuwe kaart met de nieuwe grootten. De aldus verkregen oppervlakte zal in 't algemeen ongeveer overeenkomen met de bestaande kadastrale grootte; hier echter was een verschil van nog al beteekenis, bestaande in eene ver meerdering van ongeveer 2 H.A. op bijna 200 H.A. Het boven-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 54