vermelde herstellen van dijkbreuken is hiervan de hoofdoorzaak; het oude en het nieuwe plan sloten op eenige plaatsen dan ook niet juist aan. Verder wordt berekend de waarde der wegen en waterlossingen deze wordt afgetrokken van de totale bruto waarde, zoodat over blijft de netto waarde, welke onder belanghebbenden wordt ver deeld in verhouding tot ieders bruto vordering. Zoo wordt ieders netto vordering bekend. Bij de nu volgende becijferingen spelen de elementen eene groote rol. Elementen zijn onderdeelen van blokken, dienende om de samenstelling voor het plan van verdeeling te vergemakke lijken. Ze worden gebruikt in die blokken, welke door waarde- grenzen worden doorsneden en waarin dus de waarde niet recht evenredig is met de oppervlakte. In 't algemeen worden zij begrensd door de wegen en de daarmee evenwijdig loopende waterlossingen en door loodrecht daarop staande lijnen. Deze loopen dus weer evenwijdig met de later te bepalen perceelgrenzen, die ook loodrecht op de wegen komen te staan, 't Zijn dus recht hoeken, die men 't beste doet, per blok gelijke breedte te geven. Van elk element wordt de oppervlakte berekend, (sluitend met de door den landmeter opgegeven blokgrootte) en de waarde. Die, welke door waardegrenzen worden doorsneden, moeten dien tengevolge gesplitst worden behandeld. In 't vervolg wordt nu verondersteld, dat de waarde van een elementsgedeelte recht even redig is met de oppervlakte, m. a. w. dat de kwaliteit grond van een elementoveral gelijk is. Voor de verdere berekeningen is 't resultaat der loting noodig; deze geeft de volgorde der eigenaren aan. De 19 eigenaren der «terpstukken» verlootten afzonderlijk een stuk, zooals bij het contract is bepaald; 't volgende heeft betrekking op de 97 overige eigenaren. In het contract was tevens bepaald, in welke volgorde de grond verloot zou worden. Het eerst komen de gronden van de beste kwaliteit aan de beurt, die ook 't dichtst bij 't dorp zijn gelegen; 't laatst de gronden van de slechtste kwaliteit. Men begint met 97 perceelen, van nog nader te bepalen grootte «loten» genaamd, te verloten onder de 97 eigenaren. Dan vallen de 25 kleinste eigenaren af, de 72 overigen krijgen bij loting weer elk een stuk enz. Zoo wordt 5 maal geloot, door 97. 72> 3 b 12 en 4 eigenaren. 5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 55