52 Hieruit volgt: i°. dat de 4 grootste eigenaren vijf perceelen krijgen, de 8 daaropvolgende vier, de 19 daaropvolgende drie, de 41 volgende twee, eindelijk de overblijvende 25 krijgen één lot; en 20. (herinnerd wordt, dat de beste grond't eerst verloot is) dat aan de groote eigenaren, die loten van beste tot geringste kwaliteit krijgen, grond van gemiddeld geringere hoedanigheid wordt toebedeeld dan aan de kleinere eigenaren, die besten tot middelmatigen of alleen besten grond krijgen. En nu deed zich het volgende voor. Een der grootste grondbezitters-onderteeke- naars van het contract was overleden. Was hij vroeger gestorven, dan hadden zijne 5 erfgenamen, als kleinere eigenaren, hun aan deel in grond van gemiddeld ietwat betere kwaliteit toebedeeld gekregen en door hen werd nu bezwaar gemaakt tegen scherpe toepassing der betreffende bepalingen van het contract. Bekend is dus de waarde van elk element, de volgorde der eigenaren, aan wie de loten moeten toebedeeld worden, en daar door in verband met het contract de uitersten, waartusschen de waarde en dus de oppervlakte van de loten van eiken eigenaar zich moeten bevinden, eindelijk de netto vordering van ieder. Uitgerekend wordt, te beginnen met den eersten belanghebbende, en in het eerst te verdeelen blok, welk element, welke elementen of (en) welk elementsgedeelte hem als lot n°. .1 kan worden toe bedeeld, eerst in geldswaarde, dan in oppervlakte. Daarna wordt lot n°. 2, den 2en eigenaar toe te kennen, uitgerekend enz. Slechts wanneer voor iemand het laatste, hem toe te kennen lot wordt uitgecijferd, (dat dus voor 25 personen tevens hun eerste is), dan is men hierbij aan bepaalde waarden gebonden, anders is speling mogelijk. Dat deze berekeningen betreffende meer dan 3 V2 duizend oude en ongeveer 300 nieuwe perceelen, die in 11 registers werden uitgevoerd, van grooten omvang waren en groote nauwgezetheid vereischten, is duidelijk. In den winter 1915— 16 werden de wegen en waterlossingen aangelegd en gegraven, in het voorjaar van 1916 waren de be rekeningen van de Heidemaatschappij gereed. Eene kopie van het berekeningsplan, zonder waarde- of elementsgrenzen, maar aangevuld met de nog niet nauwkeurig aangegeven maar wel in het juiste blok voorkomende lotengrenzen, werd te Ballum ter inzage gelegd. Een paar onbeteekenende reclames kwamen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 56