54 daar deze zeker gestoord zouden worden. Ook op de toekomstige wegen waren op het tijdstip der meting slechts weinig plaatsen veilig. In deze moeilijke kwestie van verzekering van punten in een dergelijk terrein, lijkt mij voorloopig de eenige oplossing, het plaatsen van zooveel tweedeelige of «Kad.» steen en, als drie- of veelhoekspunten, als de Handleiding van Technische werkzaamheden v. kad. herm. toelaat en 't zetten van een over-- vloedig aantal piketten, in de hoop, dat bij de uitzetting een vol doend aantal daarvan over is. Bij deze grensuitzetting, waarbij de landmeter overal op den voet gevolgd werd door een aantal eigenaren, werd door hem altijd, en meestal met succes, aange drongen op het dadelijk maken van blijvende scheidingen, zooals: gruppen, kielspitten en dergelijke. Volledigheidshalve wordt hier vermeld, dat opnieuw gekadas treerd is het geheele ruilverkavelingsgebied, vermeerderd met een terrein van ongeveer 20 h.a. hoofdzakelijk gelegen tusschen de 2 deélen ervan het terrein met de gelijke indeeling op beide kaartjes en ten zuiden daarvan. De ruilverkaveling is toegepast, vóór de akte binnenkwam. Deze wordt daardoor zeer eenvoudig; elk lot wordt aangegeven door één kadastraal nummer en niet door de vele, waaruit het is ontstaan, en verder wordt het kadaster onafhankelijk van den datum van indiening, wat met het oog op volgende metingstaten van belang is. Elk perceel werd gedurende de enkele weken, tusschen de goedkeuring van den metingstaat en de indiening der akte, gesteld op naam van den aanstaanden eigenaar als gebruiker met een der vroegere eigenaren en consorten als bloote eigenaar verder is de staat zoo laat mogelijk (Nov. 1917) goedgekeurd, teneinde toepassing der akte daarin mogelijk te maken en nutte- looze boeking op een aantal leggerartikelen uit te sparen. Een onderdeel van den staat geeft aanleiding tot nadere be spreking, n.l. de verwijzing. Indien deze met de gewoonlijk daaraan bestede zorg had moeten geschieden, was 't vrijwel monnikenwerk geweest. Sommige loten ontstaan uit'meer dan 110 oude nummers. Als regel is aangenomen, de perceelsgedeelten, waaruit een lot ontstaat, vlug en dus niet al te nauwkeurig, te berekenen en de in hun geheel overgaande perceelen in 't geheel niet; 't verschil der som van deze beide met de vaststaande grootte van het lot werd ingedeeld op de perceelsgedeelten alleen. Zoo

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 58