55 worden vele gesplitste perceelen in grootte geredresseerd, en geen enkel in zijn geheel overgaand nummer. Het sluitend maken der verwijzingen van de 448 en 3213 oude naar de 49 en 218 nieuwe perceelen, was ook nu nog een tijd- roovend werk, dat m. i. geen beteekenis heeft, evenredig met de daaraan bestede moeite. Bij eene volgende gelegenheid zal 't vol doende zijn, de verwijzing te verrichten tot aan de berekening der perceelsgedeelten. Indien eene wet op de ruilverkaveling tot stand komt, kan dit alles veel eenvoudiger worden; de nieuwe perceelen, aan iemand toebedeeld, worden verwezen uit de oude van denzelfden eigenaar. Het hoofdvoordeel van deze handelwijze is, dat aldus, op hoogst eenvoudige en goedkoope wijze, zonder royeering en inschrijving, de hypotheken overgaan, als 't ware met de perceelen mee ver huizen. De redenen, die verschil kunnen opleveren tusschen bezitters ter goeder trouw en «kadastrale» eigenaren, gelden op Ameland in sterke mate; verzwegen eigendomsovergangen, onjuiste om schrijving in de akten, het op den duur geen verschil meer maken tusschen huur en eigendom enz., komen hier veelvuldig voor. Die verschillen waren oorzaak, dat in 1903 door den landmeter E. Dijkstra, de tenaamstelling van o. a. alle perceelen in de Ballumer mieden hierzien werd.1) Van ongeveer 20% der perceelen moest de tenaamstelling gewijzigd worden. Bij deze herziening konden natuurlijk de hypotheken, rustend op de vóór de herziening op een leggerartikel voorkomende perceelen, niet overgebracht worden op de toen daarop gebrachte, zoodat volgens de registers hypotheken rusten op perceelen, die in werkelijkheid niet of anders bezwaard zijn. Wanneer men bovendien weet, dat eenige hypotheken wel afgelost, echter niet geroyeerd zijn, dan zal men inzien dat bij de Ballumer mieden nogal een en ander beter kon zijn. Gelukkig is 't aantal, noch 't bedrag der hypothecaire schulden hoog. Spoedig na de inbezitneming van den nieuw verdeelden grond werd een stuk daarvan verkocht, waarbij zich 't eigenaardige feit voordeed, dat de oude, in de akte genoemde perceelen, niet meer in 't bezit van den verkooper waren en dat de koopers in Zie Tijdschrift voor K. en L. Jaarg. 1910, blz. 167.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 59