56 bezit namen, grond, niet kadastraal aangeduid; de nieuwe nummers waren toen officieus noch officieel bekend. Tien «achtendeelen» (landmaat op Ameland 30 are) vóór de verkaveling f 2000.waard, brachten op f 5161; eene waardevermeerde ring waartoe de ruilverkaveling méér heeft bijgedragen dan de hoogere prijs van den grond onder de huidige tijdsomstandigheden. In de plaats van de 3660 perceelen van gemiddeld 520 c. a., zijn er gekomen 219 van gemiddeld 7636 c. a. (de wegen en waterlossingen natuurlijk niet medegerekend). Elk perceel is langs een weg gemakkelijk van het dorp bereikbaar en heeft goeden waterafvoer. Op de kaart «Nieuwe perceelsindeeling» zijn van dezelfde 3 eigenaren, wier eigendommen op de kaart «Oude perceels indeeling» aangegeven zijn, met overeenkomstige teekens de nieuwe eigendommen kenbaar gemaakt. Ze hadden 224, 36 en 16 perceelen en hebben er nu resp. 5, 3 en 1. Door particulieren is f 15 per h.a. in de kosten bijgedragen. Deze hebben bedragen ongeveer ƒ28.het ministerie van notaris mr. T. D. Poelstra is gratis verleend, eveneens alle hulp van het kadaster. De hermetingskosten bedroegen ruim f 10 per h. a. d. w. z. voor de ruilverkavelings- en kadastreeringskosten samen. De vraag is gesteld, of deze vrijwillig ten einde gebrachte ruil verkaveling geen argument levert tegen de noodzakelijkheid van wettelijke regeling. Ten eerste kan hiertegen ingebracht worden de mislukking bij de «Dalfser hooislagen». Maar mij per soonlijk is Ballum een argument vóór eene wet. Waar 't hier gold een terrein, zoo uitermate geschikt om de voordeelen van ruilverkaveling aan te toonen, als er weinige in ons land zijn, daar hadden de eigenaren dit middel tot landverbetering, na voorlichting, met beide handen moeten aangrijpen en hadden zij geen bezwaren moeten uiten. De tegenstanders hier zijn nog alle bekeerd of gezwicht. Maar één enkel, ongemotiveerd vol gehouden: «ik doe niet mee» had het geheele werk tegen kunnen houden. Men trachte in dit verband op de kaart «Oude perceelsindeeling» een afgerond terrein te vinden, voor ruil verkaveling in aanmerking komend, zonder de perceelen van den eigenaar met den minsten grond. Alles nog afgezien van de wijze van uitvoering, die doelmatiger

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 60