57 kan zijn bij wettelijke regeling, waar niet als bij eene vrijwillige, met soms niet verstandige wenschen van betrokkenen behoeft rekening te worden gehouden. Bovendien kan alleen bij wettelijke regeling de administratie (eigendomsovergang-hypotheken) eenvoudig en goedkoop gehouden worden; bij eene volgende ruilverkaveling zal het kadaster niet geheel kosteloos hulp verleenen. En wie ook weet, dat eenige eigenaren uit het dorp Hollum tegen het door andere Hollumers lot de Heidemaatschappij gerichte verzoek om ook de Hollumer mieden door middel van ruilverkaveling te verbeteren, nog be zwaren en welke aanvoeren (Hollum en Ballum liggen op een afstand van slechts 5 K.M. van elkander), die zal dwang, in den vorm van wettelijke regeling, gewenscht moeten vinden. Tot slot thans nog een enkel woord over de samenwerking tusschen' kadaster en Heidemaatschappij. Een deel van den door den landmeter van het kadaster geleverden arbeid, was uitsluitend van landmeetkundige aard, het grootste gedeelte echter van land- meetkundig-kadastralen aard; m. a. w. indien de ruilverkaveling tot stand was gekomen zonder de medewerking van het kadaster, dan zou deze instelling na het inkomen van de akte waarvan het opmaken voor een niet kadasterambtenaar hoogst moeielijk zou zijn geweest een groot deel, dat op 2h wordt geschat, van 't nu verrichte werk, toch hebben moeten doen. Dit deel zou dan tweemaal zijn gedaan; eerst door de Heidemaatschappij, daarna door het kadaster, 't Is dus wenschelijk, dat het kadaster van 't begin af aan medewerkt. Buitendien ontstaat bij de nu ge volgde werkwijze een logisch en innig verband tusschen akte, terrein en kadaster, dat aan 't geheel ten gcede komt. Verder kwamen enkele malen tijdens den loop van het werk kwesties voor, die alleen met behulp van het kadastrale archief waren uit te maken. Velen zullen de Nederlandsche Heidemaatschappij beschouwen als aangewezen, om hare hulp bij ruilverkavelingen te verleenen. Dat deze niet spoedig zonder kadastraal-landmeetkundige hulp tot stand zullen komen, hoop ik in het bovenstaande te hebben aannemelijk gemaakt. H. J. Klompe.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 61