betaald is; een notariëele akte van verkoop en koop en de eigen domsakte. Mag er nu een landmeterskennis worden opgemaakt en afge geven Als één der erfgenamen, is de verkooper mede-eigenaar van al de zaken, behoorende tot de nog onverdeelde nalatenschap van zijn vader, dus Ook van het huis en erf in kwestie. Welk recht echter heeft hij op de goederen, behoorende tot die nalatenschap? Is dit recht onvoorwaardelijk, in dien zin, dat de verkooper van elk voorwerp voor een derde gedeelte eigenaar is, zoodat hij zijn aandeel in elke zaak der nalatenschap onvoor waardelijk zou kunnen verkoopen? Artikel 1083 I. B. W. zegt, dat «ieder erfgenaam wordt ge acht onmiddellijk (d. i. rechtstreeks) te zijn opgevolgd, in de hem toebedeelde of in de bij aankoop, krachtens artikel 1076, door hem verkregene goederen. Geen der erfgenamen wordt alzoo gerekend immer den eigendom van de andere goederen der nalatenschap gehad te hebben.» Hieruit volgt, dat ieder mede-eigenaar niet is eigenaar van een bepaald aandeel in elk voorwerp, dat tot de onverdeelde massa behoort, althans hij mag niet onvoorwaardelijk beschikken over dat aandeel. Wordt het onroerend goed, b.v. toebedeeld aan een erfgenaam, die niet de verkooper is, dan wordt dus de verkooper geacht nooit eigenaar van het onroerend goed en ook niet van een gedeelte daarvan te zijn geweest en dus de kooper ook niet. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat de mede-erfgenaam geen onvoorwaardelijk recht heeft op een aandeel in de zaken der onverdeelde nalatenschap. In dit verband wordt verwezen naar een arrest van het Hof te Arnhem d.d. 6 Maart igoi (W. v. h. R. n°. 7645) waarbij beslist werd, dat vóór de scheiding en deeling geen der gerech tigden een recht van beschikking heeft over zijn evenredig aan deel in eenig onderdeel van den gemeenschappelijk en boedel, doch alleen een recht van eigendom op zijn evenredig deel van dien boedel, daar in een zoodanigen boedel ieder deelgenoot niet is eigenaar van een bepaald deel van elke daartoe behoorende zaak, maar mede-eigenaar pro indiviso van alle daartoe behoorende zaken en dus in de goederen heeft een intellectueel, geenszins een bepaald lichamelijk aandeel, welk intellectueel aandeel alleen 59

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 63