van de Landbouw Hoogeschool werd door den Curator J. Sibinga Mulder een kostbaren «Scipio» (Pedelstaf) aangeboden, welke namens den Senaat werd aanvaard door den eersten Rector- Magnificus Prof. J. H. Aberson, om naar oud gebruik den ter vergadering schrijdenden Senaat vooraf te gaan, met de sedert eeuwen daaraan vastgeknoopte symbolische beteekenis: Maakt vrije baan gy allen! Ryst op van Uwen zetel! Zijdie hier volgen zijn Vorsten der Wetenschap.» Rector-magnificus sprak de heer Sibinga Mulder dien «Scipio» ontvangt gij thans uit mijne hand, een geschenk ge heiligd door de dankbare herinnering van vele jaren. Een wensch voeg ik daarbij en wel deze: dat wanneer de staf U vooruit wordt gedragen en de penningen klingelen, dat dan niet uit conventie alleen, de aanwezigen vrije baan zullen maken en oprijzen van hunnen zetel, maar in het waarachtige besef: Ziet, zij die daar komen, zijn Vorsten der Wetenschap! Rector-magnificus, gij dien ik gekend heb, staande op den nederigsten trap van wetenschap en onderwijs, geëerd reeds lang als vorst der wetenschap, gehuldigd straks als eersten rector- magnificus der Landbouwhoogeschool in diezelfde plaats, in Uwe zorg beveel ik dezen staf. Hij ga U en die na U zullen komen voor, vele, vele jaren lang! Gedenk de spreuk voor alle tijden in het blank metaal gegrift: «Me soli scientiae princi pes sequuntur»! Op den dag der opening werden de autoriteiten, na het noen maal gebruikt te hebben in het hotel «de Wereld» eerst ten Stadhui ze ontvangen door de Vroedschap der gemeente, daarna toog men kerkwaarts ter bijwoning van de openings-plechtigheid. Voorafgegaan door den «Stafdrager» met zijn rinkelenden «Scipio» schreed de stoet voorwaarts door de overigens reeds met genoodigden gevulde kerk, terwijl de orgelaccoorden van Mendelssohns Athalia-Marsch» ruischten langs de gewelven van het oude gothische gebouw. Nadat Z. K. H. de Prins der Nederlanden als vertegenwoordiger van H. M. Koningin Wilhelmina, Mr. D. J. A. baron van Harinxma thoe Slooten als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder, de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Posthuma, de Minister van Koloniën Mr. Th. B. Pleyte, de Minister van Marine Schout-bij-nacht J. J. Ram bonnet, de Voorzitters van de beide 6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 6