68 Betrekkingen met de buitenlandsche leden dei internationale vereeniging voor aardmeting. De internationale vereeniging voor aardmeting bleef in 1916 gedrukt door den oorlogstoestand. Er kon ook geen overleg plaats hebben betreffende eventueele verlenging van de op 1 Januari 1907 in werking getreden overeenkomst, die op 31 December 1916 ten einde liep. Op voorstel van de afgevaardigden van Zwitserland en Nederland hebben de meeste neutrale Staten zich bereid verklaard om hunne jaar- lijksche contributies tot twee jaar na het sluiten van den vrede beschikbaar te blijven stellen voor de instandhouding op bescheiden schaal van de internationale aardmeting, meer bijzonder voor het voortzetten van de waarnemingen ter bepaling van de veranderlijkheid der poolshoogte. Gehoopt wordt, dat in de voornoemde twee jaren de zaken der inter nationale aardmeting opnieuw op ruimer schaal ingericht kunnen worden. Met toestemming van Z. E. den Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, blijft de Commissie uit het haar toegekende subsidie, de voor Nederland geldende jaarlijksche contributie van 1600 Mark betalen aan het centraalbureau der internationale aardmeting te Potsdam. Werkzaamheden der Commissie. De bemoeiingen der Commissie betroffen in 1916: de primaire driehoeksmeting; de secundaire driehoeksmeting; de sterrekundige plaatsbepaling; de slingerwaarnemingen. Driehoeksmeting. Personeel. Bij den aanvang van 1916 bestond het personeel voor de driehoeks meting uit de volgende personen: de ingenieurs iste klasse N. Wildeboer c. i. en J. Canters c. i.; de ingenieurs Cd. H. Bijl c. i.; J. B. de Hulster c. i.; J. W. Dieperink c. i.; E. A. J. M. van der Velden c. i. en den schrijver H. Vuurman. Met ingang van 1 October 1916 werd, wegens zijne benoeming tot leeraar aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda, aan den ingenieur van der Velden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den dienst der Rijkscommissie. Primaire driehoeksmeting. Een belangrijk aantal punten van het hoofddriehoeksnet heeft, door verbouwing, verandering ondergaan sedert het verschijnen in 1909 van de lijst van Rechthoekige coördinaten I, zoodat de waarden voor de coördi-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 72