6g naten der thans zichtbare punten, afwijken van die uit de voornoemde lijst. Voor zoover de daarvoor noodige gegevens beschikbaar waren, werden deze nieuwe coördinaten berekend en verzameld in den bijgevoegden staat. Van de driehoekspunten Brandaris, Deventer, Goedereede, Oirschot en Steenwijk is bekend, dat zij veranderingen ondergingen, maar voor deze punten ontbreken nog de centreeringsmetingen ter bepaling van de nieuwe coördinaten. Secundaire driehoeksmeting. Evenals in 1915 werd het wenschelijk geacht de verkenning in de drie noordelijke provinciën in 1916 niet voort te zetten, doch wel de hoek metingen te verrichten op de stations, waarvoor sinds 1914 de bebouwingen waren blijven bestaan. Deze metingen werden door één ploeg verricht, terwijl de drie overige ploegen voornamelijk centreeringsmetingen uitvoerden in terreinen, grenzend aan die van 1915. De eerste ploeg, onder leiding van den ingenieur Dieperink, maakte een aanvang met hare terreinwerkzaamheden op 15 Mei en zette deze voort tot 15 September. Als nieuwe punten werden bepaald: Heemstede VI, Velseroord II, Wormerveer III en Zand voort III, waartoe richtings metingen werden verricht op de stations Brederode II, Haarlem I, Heem stede I, Heemstede VI, Velseroord II, Wormerveer III en Zantvoort III. Centreeringsmetingen hadden plaats op de 4 nieuwe punten en daaren boven nog op 37 punten IIde orde 2den rang, terwijl het punt Zaandam III opnieuw gecentreerd werd na de plaats gehad hebbende restauratie. De tweede ploeg, onder leiding van den ingenieur Bijl, maakte een aanvang met hare terreinwerkzaamheden op 15 Mei en zette deze voort tot 4 September. Als nieuwe punten werden bepaald Charlois II, Hille- sluis II, Lekkerkerk II, Nieuw Lekkerland II en Ouderkerk a/d IJssel II, waarvoor op deze stations richtingsmetingen werden verricht. Centreerings metingen hadden plaats op de 5 nieuwe punten en bovendien nog op 34 punten IIde orde 2den rang, terwijl opnieuw werd gecentreerd het punt IIde orde isten rang Streefkerk. Aldaar brandde in 1914 de toren grooten- deels af en is deze thans opnieuw opgebouwd. Daar bij den brand het punt Vastlegging I vermoedelijk niet noemens waard van plaats veranderde, kon door centreeringsmetingen, het nieuwe punt Stang 1916, ten opzichte van het oude punt Centrum, worden bepaald. De derde ploeg, onder leiding van den ingenieur van der Velden, maakte een aanvang met de terreinwerkzaamheden op 15 Mei en zette deze voort tot 15 September. Richtingsmetingen vonden plaats op de stations Hommerts, Oudega (W.), Ee, Driezum, Garnwerd en Middelstum I. Centreeringsmetingen werden, behalve op genoemde stations, nog ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 73