DE GRONDSLAGEN EN OECONOMISCHE BETEEKENIS DER WISKUNDE. Zoodra de oermensch zich rekenschap moest geven van de wisselende verhoudingen tusschen de hem overigens riog onbekende begrippen «ruimte» en «tijd» en hiertoe noopten hem reeds zijne eerste pogingen om in de meest alledaagsche levensbehoeften te voorzien was ook de kiem aanwezig, waaruit de mathe matische wetenschap zich langzamerhand noodwendig moest ontwikkelen. De benamingen «Mathesis» en «Mathema» en [zxóyuz) golden oorspronkelijk voor elke kennis of wetenschap, doch reeds vrij spoedig verstond men er alleen de «wiskunde» onder, als het gebied waarop de logisch denkende mensch zijne schoonste triomfen vierde. Elk begrip in zijne kleinste bestanddeelen ont leden en uit de aldus verkregen «elementen» een hecht en logisch geconstrueerd gedachten-complex opbouwen, vormt den grondslag van het wiskundig denken en op elk gebied van den menschelijken geest heeft deze wiskundige denkvorm zijnen machtigen invloed laten gelden; hij vormde als het ware eene bestaansvoorwaarde voor den vrijen, zelfstandig denkenden mensch. De wijsgeer-mathematicus Descartes drukte dit kort en kern achtig uit in zijn gevleugeld woord: «Cogito, ergo sum» (Ik denk, dus ik besta) en op dezen grondslag bouwde hij zijn wijs- geerig stelsel. Groot is de macht der wiskunde, ontzaggelijk de bekoring die van haar uitgaat en schier onafzienbaar is haar arbeidsveld. Met geniale hand ontwierpen hare grootmeesters hunne systemenniet steeds werd daarbij de bruischende stroom hunner grootsche ge dachten in behoorlijken vorm geboekstaafd, soms ontbrak zelfs eene afdoende bewijsvoering. Moeielijk is daardoor vaak hun gedachtenstroom te volgen; zelfs had de groote Laplace in een bepaald geval ongevêer een uur tijds noodig om zelf in zijn magistraal werk de «Mécanique Célesteden draad van .zijn eigen gedachtengang weder te vinden. 't Is waar, vaak Prof. Dr. R. Wolf, Handbuch der Astronomie, ihrer Geschichte und Literatur. Bd. II, 509.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 85