hoek kunnen vormen, was blijkbaar ten tijde van A hm es reeds lang bekend en ongetwijfeld was deze «ontdekking» ook reeds lang vóór Pythagoras' dagen in verband gebracht met de om standigheid, dat 32 42 juist 52 oplevert; prioriteitsrechten zal Pythagoras dus, wat de stelling" zelf betreft, wel niet kunnen laten gelden, doch hem komt de onschatbare verdienste toe> «dat hij de eerste is geweest, die de enorme draagwijdte, de centrale beteekenis ervan in haar vollen omvang heeft gevoeld en begrepen». Hij effende voor het nage slacht den weg bij de toepassing van getal en maat op de meet kundige figuren en eerst in de jongste eeuwen kwam langzamerhand de afscheiding tot stand tusschen de geometrische gebieden met en zonder de stelling van Pythagoras de metrische-» en de t. projectievegeometrie. Met de verschijning van Euclides' meesterwerk de «Elemen ten» omstreeks 330 v. Chr. werd ten aanzien van de be oefening der wiskunde en vooral der meetkunde eene nieuwe aera ingeluid. Met onverbiddelijke gestrengheid wordt in dit reuzenwerk van den Alexandrijnschen meester het geheele meet kunstige geestesbezit dier dagen tot een schoon en logisch geheel geordend; stap voor stap worden met de uiterste zorgvuldigheid de syllogismen opgespoord en samengevlochten, die noodig en voldoende zijn, om het begrip «meten» op de figuren in het platte vlak te mogen toepassen en vervolgens om ook de eigenschappen van de verhoudingen der getallen op de meet kunstige figuren te kunnen overdragen. En niet alleen door deze strenge en voorzichtige redeneeringen, maar vooral ook door de duidelijke en bijna geheel volledige opstelling van de premissen definities, postulaten en axioma's waarop zij berusten, heeft Euclides de meetkundige noties voor een belangrijk deel los kunnen maken van hun experimenteelen oorsprong en ze onder het bereik gebracht der «abstractie» of «speculatie», dus in het bereik der logica. 2) Naast den Bijbel, Talmud, Koran en andere gewijde boeken 8o Prof. Dr. G. Mannoury. Geschiedenis der Wetenschappen (Wis kunde). Blz. 96. Prof. G. Mannoury. Geschiedenis der Wetenschappen (Wiskunde) Blz. 98.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 88