83 Archimedes (287212 v. Chr.) reeds op geniale wijze het getal jt waarvoor de Indiërs nog 10 gebruikten benaderde en leerde, dat dit moest liggen tusschen 3^- en 3-°. Ontzaggelijk veel is de wiskundige wetenschap verschuldigd aan de Arabische geleerden, die, voortbouwende op de door de Grieken en hunne voorgangers gelegde grondslagen en gesteund door machtige beschermers, die met vorstelijke mildheid voor zagen in de behoefte aan sterrenwachten, vooral de praktische astronomie tot hoogere ontwikkeling brachten, waarmede nood- wendiger wijze weder eene verdieping der mathematische weten schappen gepaard moest gaan. Een telkens wederkeerend probleem van groote beteekenis voor den Islamiet was de vaststelling van de «Qibla», de richting naar de «Kaaba» te Mekka, werwaarts de geloovige het gelaat tijdens het gebed had te richten; de oplossing van dit probleem vorderde eene vrij hooge mate van astronomisch-geographische kennis en hoever de arabische geleer den het hierin hadden gebracht, kan ons blijken uit de werken van Aboul Hassan Ali van Marokko, den grooten arabischen astronoom uit de i3e eeuw, wiens beide hoofdwerken onder den titel «Collection des commencements et des fins» en «Mé- moire sur les instruments astronomiques des Arabes» resp. in 1834 en 1842 door J. J. en L. A. Sédillot in het fransch werden overgebracht. Niet alleen in de Moskeeën en op openbare pleinen doch ook in de woonhuizen der meer gegoeden en tevens op het cijferblad van de «Bazithah» den horizontalen zonnewijzer met verticale stift werd de «Qibla» door eene lijn aangegeven.Religieuse doeleinden werkten hier dus in belangrijke mate mede aan den opbouw der astronomisch-mathematische wetenschappen, zooals trouwens vaker het geval was; in den jongsten tijd werden zelfs ook al ten behoeve van de vaststelling van de «Qibla» bepaalde projectiemethoden ontwikkeld, zoodat op een daarnaar geconstrueerd «cartogram», met Mekka als middelpunt, niet alleen deze richting doch ook de afstand der heilige stad, voor elke in Dr. C. Schoy. Arabische Gnomonik Archiv der Deutschen Seewarte XXXVI. Jahrg. 1913)-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 91